Kvůli tomu se vůbec poprvé, díky vstřícnosti pyšelské radnice, sešly ženy v prostorách úřadu už v pátek 16. února. Přivedly s sebou i děti, přinesly nůžky, nitě, šicí stroje a chuť udělat něco, co má smysl.

A tak vznikaly i díky pyšelským dětem hmatové hračky. Třeba pexeso, jehož lícové strany kartiček tvořily na tvrdou papírovou podložku nalepené kamínky, klacíky nebo textilie s výraznou strukturou. Třeba manšestr nebo plyš. Díky tomu pomůcky přiblíží svět zdravých také postiženým dětem z Dětského domova v Strančicích. 

Ples sázavských fotbalistů.
OBRAZEM: Sázavští fotbalisté vyměnili dresy za obleky

„Naše děti šily dětem ze Strančic i sovičky,“ potvrdila Kateřina Bartošová. „Zpočátku jsem se trochu bála, že si holčičky budou chtít své výrobky, sovičky, nechat. Dnes, druhý den šití, je už jasné, že počítají s tím, že sovičky budou pro jiné děti, které neměly to štěstí a nejsou na tom zdravotně dobře,“ vysvětlila organizátorka, která je zatím jen jedna ze dvou členek organizace.

Připomněla také, že Pod lipou je sice pyšelská organizace, ale její snahou je rozšiřování obdobných volnočasových aktivit dál. 

„Pod lipou bývaly vždy lavičky a odpradávna se tam scházeli lidé, aby si něco sdělili. A na to chceme navázat i my, třeba setkáváním vzdálených generací. A tak tu v pátek vedle sebe tvořily sedmdesátiletá paní a devítiletá holčička,“ potvrdila Bartošová. 

A díky tomu během dvou dnů Recyklošití přiložily ruku k dílu nejen ženy a děti. Pomáhal také jeden muž. I jim byl přístup na Recyklošití povolen, ale odvahu našel jediný.

Zaječický masopust se konal v sobotu 17. února.
Zaječický masopust neurčuje církevní kalendář, ale ten muzikantský

„Plánujeme ale také akce pro muže,“ zasmála se předsedkyně neziskovky, která kromě rodiny se dvěma malými dětmi zvládá i organizování zajímavých a smysluplných akcí. 

Více mužů ale přišlo na první tři akce zapsaného ústavu, což je podle nového občanského zákoníku statut pyšelské neziskovky Pod lipou. Bylo jím veřejné čtení v listopadu. Následovala pak dvě další, v prosinci a lednu. Na prvních dvou četl herec Jan Čenský a z dobrovolného vstupného organizátorky nakoupily výplňový materiál pro Recyklošití.

„Plnily jsme jím hmatové hračky, třeba hady,“ potvrdila Kateřina Bartošová a připomněla ještě, že další veřejné čtení, tentokrát v podání Kateřiny Březinové, moderátorky Českého rozhlasu v pořadu Meteor, se uskuteční ve středu 21. března ve škole. Jeho tématem bude stolování. 

Maturitní ples studentů oktávy Gymnázia Benešov.
Maturitní ples studentů oktávy Gymnázia Benešov