A dost! Takhle už to dál nejde. Právě k takovému závěru došel Pavel Křížek, zakladatel votického občanského sdružení Ochrana fauny ČR (OF).
„Stanice ve Voticích už je pro potřeby zvířat i lidí malá,“ potvrdil Křížek s tím, že loni votickou stanicí prošlo 689 zvířat a navštívilo ji 16500 lidí.
O tom, že se kdy bude jeho „dítě“ stěhovat z Votic Křížek v začátcích činnosti stanice pro handikapovaná zvířata asi nepomyslel. Jenže od té doby uplynulo už jedenáct let a z neznámé stanice se stal mezi ekologickými organizacemi pojem. Nejen v Česku. Sám Křížek je nyní uznávaným odborníkem, kterého ocenily i nejvýznamnější instituce. Domácí i zahraniční. Evropské i zámořské. OF Votice nepůsobí jen na Voticku, ale jeho činnost zasahuje i do okolních lokalit Sedlčanska a Táborska.
„Ve Voticích už se nemůžeme dál rozšiřovat, ale nabídky na přestěhování stanice jsme měli z Tábora nebo Sedlčan,“ uvedl ekolog.
Jenže přednost dostala z několika důvodů jiná destinace.
„V Hrachově u Sedlčan vznikne nový areál Ochrany fauny České republiky, kde budeme řešit komplexní problémy ochrany zvířat,“ vysvětlil Křížek s tím, že v areálu už našli útočišně opuštění psi a prostor tam už v příštím roce dostanou i týraná domácí zvířata. Vedle nich ve stanici budou žít i zraněná divoká zvířata. „Bude tam i centrum ekologické výchovy a veterinární zařízení. Středisko bude jediné svého druhu v České republice,“ připomněl Křížek.
Projekt hrachovského centra je zatím na úplném začátku. Vzniká projektová dokumentace a z ní pak bude možné získat i orientační cenu. Jen projekt má stát kolem dvou milionů korun, proto se OF obrátí o pomoc s jeho financováním na okolní a pověřené obce, krajské úřady i ministerstva. Už nyní votická stanice spolupracuje se 130 obcemi.
Samotné vybudování centra bude ale ještě dražší. Podle současných odhadů má přijít na 40 až 50 milionů korun. Pokud se OF podaří na akci získat dotaci, mohlo by centrum začít fungovat do dvou až tří let.
„Zařízení bude sloužit i složkám Integrovaného záchranného systému, státní správy i samosprávy, proto provoz bude částečně hrazený z rozpočtů obcí, měst i kraje a samozřejmě také díky sponzorům,“ vysvětlil ekolog.
Co se stane po zahájení provozu v Hrachově se stanicí ve Voticích? Veřejnost tam i nadále bude docházet kvůli ukázkám a přednáškám zaměřeným na život divokých zvířat a stanice poslouží také jako případná karanténa pro hrachovskou stanici.