„Vlašimští policisté případ řeší jako podezření z trestného činu poškození cizí věci. Za toto protiprávní jednání hrozí až jeden rok za mřížemi, zákaz činnosti nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty,” řekla tisková mluvčí benešovských policistů, Veronika Čermáková s tím, že policie žádá svědky, kteří by mohli k věci poskytnout jakékoliv informace.

Klub, který fotbalový stadion má pronajatý od města Vlašim, proto chce proti vandalům začít jednat. Zásadním problémem je, že stadión není dostatečně zabezpečený proti nezvaným hostům. Podle sekretáře fotbalového klubu si přes areál zkracují cestu lidé, kteří jdou domů či do práce. „Stadion je průchozí, zároveň ale oplocený,” řekl Jaroslav Svoboda. Vstup na krytou tribunu je zabezpečen pouze nízkým zábradlím. Cedule se zákazem vstupu je ale na místě vyvěšená. Lidem toto varování nestačí.„Vandalismus tu je na denním pořádku, ale v malém měřítku. To co se stalo se sedačkami, je už extrém,” dodal Svoboda. Asi dvacet sedaček bylo poškozeno tak, že neznámí pachatelé jim ulámali opěradla. Klub musí sedačky opravit do začátku fotbalové sezóny. Bez nich by nemohl fanouškům umožnit takový komfort, jaký na stadionu má být. „Vše musíme napravit do prvního mistrovského zápasu s Příbramí, který je 4. března,” dokončil Svoboda.

Kamery ve Vlašimi

Kliknutím zvětšíte.

I přesto, že ke stadionu jeden čas jezdila hlídkovat městská policie, vandalové do areálu nepřestali chodit. Pracovníci klubu pak na stadionu objevili i jehly, lidské exkrementy a odpadky. Jednou jim nezvaný host poškodil i fasádu a hromosvod. „Na místě jsme několikrát hlídkovali, a to právě kvůli oznámení, že na stadionu se pohybují nezvaní hosté. Při samotném protiprávním činu jsme ale nikdy nikoho nezastihli,” řekl velitel vlašimských strážníků, Václav Fejtek.

Klub proto sám přemýšlí, jak vandalům zabránit v přístupu na stadion. „Nejsem si jist, zda by kamerový systém pomohl, ale každopádně ho připravujeme. Není to ale prioritně kvůli vandalům,” řekl Jaroslav Svoboda s tím, že klub také přemýšlí, že stadion kvůli vandalům naprosto uzavře. Lidé, kteří přes stadion chodí, aby si zkrátili cestu, tak budou mít smůlu. A to i přesto, že klub s těmito lidmi zásadní problém neměl. Vše je jenom kvůli neukázněným návštěvníkům stadionu.

KAMERY VE MĚSTĚ

Podle velitele městských strážníků, Václava Fejtka, je jediným řešením proti vandalům právě zavedení kamerového systému na stadionu. To ale si musí řešit fotbalový klub sám. Samotné město proti trestné činnosti bojuje vlastními kamerami, které může umisťovat jen na veřejná prostranství.

„Nově jsou kamery umístěny v Kollárově ulici, a to kvůli fotbalovým fanouškům, kteří na stadion přijíždějí. Samotný stadion ale tato kamera neobsáhne,” dodal Václav Fejtek s tím, že kamera také přibyla u vlašimské pošty.

Kamery policisté umisťují na místech, kde jsou nejvíce potřeba. Nejdříve proto musí policie zjistit, kde se občané cítí ohroženi. Pracují také s policejními statistikami, na základě kterých vědí, kde dochází nejvíce k trestní činnosti či přestupkům. Také se zaměřují na místa, kde jsou důležité objekty či služby pro město.