Kdo jsou lidé, kteří druhým ničí jejich majetek? Setkáváme se s nimi i na Benešovsku. Přesněji, s jejich „uměním.“ Kde?
Sotva stavební firma opustí místo budování a předá dílo majiteli, už se na nové fasádě objeví podivný „klikihák“, který stavbu znehodnotí. Chcete příklad?
Stačí při procházce Vlašimí nebo Benešovem mírně zvýšit pozornost na vzhled budov, menších staveb nebo jen dveří a vrat objektů. Za pár minut člověk napočítá desítky malovánek, grafických obrazců nebo zkrátka jen obyčejných čmáranic. Co jedni považují za umění, druhé neuvěřitelně dráždí. Faktem ale je, že ti, kteří sprejování cizích omítek přijali za druh sportu, porušují zákon.
Za sedm měsíců letošního roku eviduje benešovská policie dvanáct nahlášených případů poškození cizí věci, podobným způsobem. Koncem sprna například poškodil výrostek se sprejem v ruce hanlivými nápisy omítku a obklady pilířů u vchodu do ZŠ Jiráskova. Způsobil tím škodu zhruba tři a půl tisíce korun.
„Sprejeři, kteří způsobí škodu nad pět tisíc korun musí počítat s tím, že jim hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, nebo peněžitý trest, o jehož výši rozhodne soud,“ pověděla mluvčí benešovské policie Zuzana Stránská.
S velkými problémy tak může počítat pachatel, pokud bude zjištěn, který v úterý podél dálnice D1 poškodil více než sedmdesát reklamních ploch a způsobil tím škodu přes jeden a čtvrt milionu korun. Více k případu: strana 5.
Sprejeři si často vybírají místa, která jsou nově upravená. Tam totiž jejich výtvor nejlépe vynikne. Vlašim se teprve pár měsíců může pyšnit krásným zrekonstruovaným nádražím. Ale i to už má svou vadu na kráse. Sprejer tam svým chováním znehodnotil novou zeď nádražní budovy.
Sprejeři obecně bývají sociální devianti, kteří potřebují zaplnit prázdné místo ve svém životě, ale nejsou schopni se prezentovat veřejně. Schovávají se za noční tmu, do čepic a kapuc. Tak je alespoň definuje odborná literatura.
Zuzana Stránská připomněla, že pachateli bývají nejčastěji mladí lidé mezi 18 a 23 lety. Jak se ale vypořádat s podobnými cápky, kteří si libují ve „zkrášlováni“ fasád cizích objektů?
Usvědčit alespoň některé z nich je častokrát téměř nemožné. „Šance je opravdu malá, i když před lety se podařilo zadržet skupinku pachatelů, kteří sprejovali vagony,“ potvrdila nízkou možnost chytit pachatale takzvaně za ruku mluvčí benešovské police Zuzana Stránská.
Problémy se ale netýkají jen větších měst. Na vesnicích „zdobí“ výtvory sprejerů především autobusové zastávky. A to pro obce není zrovna dobrá vizitka. Navíc podle takové zastávky si můžou lidé utvořit o obci celkový dojem. Často je to totiž to jediné, co cestou autobusem ve vsi vidí.