Sto padesát tisíc korun možná letos vydá týnecká radnice na rekonstrukci fotbalového hřiště v Peceradech. Podle předsedy peceradské tělovýchovné jednoty Jawa, Františka Ptáčníka, se k tomu zavázala.
„Zastupitelstvo odhlasovalo, že se bude město podílet padesáti procenty částky, kterou si seženeme,“ tvrdí Ptáčník, sám zastupitel Týnce.
Peceradští sportovci dokázali sehnat 300 tisíc korun od Krajského fotbalového svazu. A úpravu svého hřiště už sami začali. O Velikonocích fotbalisté u východní části hřiště vykáceli vzrostlé stromy.
„Měli jsme na to povolení. Čtrnáct stromů jsme porazili a čtrnáct jich vysadíme tam, kde bude město chtít,“ vysvětlil předseda TJ Jawa Pecerady.
Realizace plánu by měla odstartovat ve druhé polovině roku. Fotbalisté dohrají podzimní část sezóny a pak se místo nich na hřiště vrhnou těžké zemní stroje. Ty by měly hřiště, z něhož místy vyčnívá skála, srovnat tak, aby sportoviště bylo nejen v rovině, ale mohla na něm místo současného plazivého plevelu růst i tráva. Změna čeká nejen velké fotbalové hřiště, ale také louku mezi ním a silnicí. „Tam se vybuduje tréninkové hřiště pro mládež,“ je přesvědčen Ptáčník.
Peceradští sportovci chtějí využít také jednu z nejdůležitějších akcí, která letos Týnec čeká – výstavbu kanalizace v Chrástě nad Sázavou, Peceradech, Podělusích a Zbořeném Kostelci. „Materiál z výkopů by posloužil na srovnaní plochy,“ míní František Ptáčník a vyzdvihuje, že se tím ušetří část peněz. Dohodu o tom podle Ptáčníka uzavře TJ Jawa Pecerady a zhotovitel kanalizace, firma Skanska.
O smělých plánech peceradských sportovců ví také starosta Týnce Zdeněk Březina. „Víme o tom, že fotbalový klub má takové choutky,“ potvrdil včera, ale reagoval překvapeně při dotazu na finanční spoluúčast. „O tom nevím. Pan Ptáčník o tom jednal s panem místostarostou. My na to peníze nemáme,“ sdělil Březina a připomněl, že na radnici ještě nikdo neviděl projekt rekonstrukce hřiště. „V Peceradech je to trochu složitější. Musíme nejprve projekt projednat, abychom věděli, zda je rekonstrukce realizovatelná. Peceradům to přejeme, ale nevím, jak to bude s penězi,“ dodal Zdeněk Březina.
Pokud Týnec peníze nedá, hodlá o ně Ptáčník bojovat dál. „Když se v Týnci stavěly fotbalistům kabiny, město přispělo dvěma miliony. Radnice musí dát všem stejně. Když Týnec nedá, budu chodit po občanech a budu chtít odtržení od Týnce,“ slibuje Ptáčník radikální kroky.
Město Týnec má podle místostarosty Martina Kadrnožky letos dvě priority. Zlepšení tepelné bilance základní školy v hodnotě 10 milionů korun. Část nákladů uhradí dotace. Další prioritou, podpořenou rovněž dotací, je výstavba kanalizace v Chrástě, Peceradech, Podělusích a Zbořeném Kosteleci. Na stavbu ale město nemá dost peněz. Částku nutnou pro zisk úvěru chce „zamáznout“ dobrovolnými příspěvky 12 tisíc korun od sedmi set domácností. V rámci „priorit“ ale radnice letos hodlá finančně podpořit kromě akce škola také Setkání Týnců částkou až 200 tisíc korun a podobně možná i zmiňovanou rekonstrukci peceradského hřiště.