Soutěže se zúčastňují mentálně postižené děti s IQ do hodnoty osmdesát a z Racku na Benešovsku to byly čtrnáctiletá Jana Turková (zlatá a stříbrná medaile), o rok starší Ivana Nunhardtová (zlatá a dvě stříbrné medaile) a také šestnáctiletý Karel Kováč (zlatá medaile).

„Náš Sportovní klub Racek, který je členem Českého hnutí speciálních olympiád (ČHSO) od roku 1996," potvrdila Hana Urbanová, ředitelka Dětského domova Racek. „Náš klub, který čítá šestnáct členů, se zúčastnil ve dnech 6. až 11. ledna na Pomezních boudách v Horní Malé Úpě dvaadvacátých Her Zimní speciální olympiády ČHSO. A právě tam se tito tři naši sportovci kvalifikovali na hry do Pyeong Changu," uvedla Hana Urbanová s tím, že pod vedením tety a zároveň trenérky Jany Čumplové, se trojice olympioniků věnuje alpskému lyžování.

Od 29. ledna do 5. února pak Jana, Ivana a Karel zažívali na vlastní kůži atmosféru skutečné olympiády, kterou do té doby znali jen z televizní obrazovky.

„My jsem odlétali už čtyřiadvacátého ledna, protože součástí výpravy byl i zhruba pětidenní pobyt v Soulu, kde pro nás místní hasiči připravili speciální program," sdělila Jana Čumplová. „Bydleli jsme přímo v hasičské dívčí škole a mimo jiného jsme měli možnost si prohlédnout hasičskou záchrannou stanici.

Tam dětem simulovali zemětřesení, tajfun, povodeň a evakuaci z třetího patra při požáru," popsala nevšední zážitky z Asie Jana Čumplová.

Tři zlaté a tři stříbrné medaile v alpském lyžování si přivezla trojice členů Sportovního klubu Dětského domova Racek ze Světové zimní speciální olympiády v Jižní Koreji. Kromě sportovních úspěchů si čtrnáctiletá Jana, o rok starší Ivana, a nejstarší, šestnáctiletý Karel přivezli i řadu nezapomenutelných zážitků. Nejenže to byl jejich úplně první světový úspěch, ale navíc i první cesta letadlem za hranice naší země. A hned do více než osm tisíc kilometrů vzdáleného Pyeong Changu. Tam je doprovázela teta a trenérka v jedné osobě Jana Čumplová, Jaroslav Olša, český velvyslanec v Korejské republice a sólista baletu Národního divadla v Praze Vlastimil Harapes.

Přestože jediné, co všechny tři medailisty spojuje je společný domov, na většinu otázek, kdy se začali lyžování věnovat, kde trénují, či co se jim v Koreji nejvíc líbilo odpovídali jako jednovaječná trojčata. Možná na ně dolehla mírná tréma z diktafonu, třeba to bylo tím, že jsou sehraná parta špičkových sportovců.

Kdy jste s lyžováním začali a kde trénujete?

Jana, Ivana, Karel: Lyžujeme už od malička. Ale od kolika let, to si nepamatujeme. Trénovat jezdíme na Chotouň, Monínec nebo Šibeniční vrch u Mnichovic. Tady v okolí jsou docela dobré podmínky. A jinak každý rok jezdíme na ozdravné pobyty na hory. Tento rok byly malé děti na Richtrových boudách v Peci pod Sněžkou a my větší v Rokytnici nad Jizerou ve Studenově.

Všichni tři jste letěli poprvé. Jak vám líbilo v letadle?

Jana, Ivana, Karel: I když jsme v něm strávili jednu cestu čtrnáct hodin, tak to byl pěkný zážitek. Nejdřív jsme letěli asi pět hodin z Prahy do Dubaje, tam byla zhruba tři a půl hodiny přestávka a potom devět hodin z Dubaje do Soulu.

Co vás v Koreji nejvíc zaujalo?

Karel: My jsme nejvíc času trávili v Soulu, a tam nás vozili autobusem. Ale asi nejvíc ty jejich domy. Dlouho jsme přemýšleli, kde parkují svoje auta, až jsme zjistili, že na střeše dvacetipodlažního paneláku je ještě třeba desetipatrové parkoviště.
Ivana: Asi taky to všechno kolem. Ale pokud mám říct něco jiného, tak divadlo, kde jsme byli na muzikálu Mama Mia, ale v korejštině a pak také jejich kuchyně. Moc mi tam chutnala rýže, zvláštně ochucené maso a typické asijské placky.
Jana: Já to mám stejné jako Karel a Ivana. Je to úplně jiná země a velice zajímavá.

Zkoušeli jste jíst hůlkami?

Jana Čumpelíková: Na ty je odborník náš Kája. Dostali jsme je tam jako dárek, takže Karel s nimi bude jíst prý i tady.

Jezdíte i na běžkách?

Ivana, Karel: Zkoušeli jsme to, ale spíš jen rekreačně. Závodíme pouze na lyžích.
Karel: Já bych klidně zkusil i závodění.
Jana: Já na nich ještě nikdy nestála.

Myslíte si, že u alpského lyžování vydržíte i v dospělosti?

Jana, Ivana, Karel: O tom jsme zatím nepřemýšleli.

Našli jste tam nové kamarády?

Ivana: Já spíš jen z jiných českých dětských domovů. Třeba Zuzanu.
Jana: Kluky z Egypta a Koreje, s kterými jsem v kontaktu přes facebook. I když neumím žádný cizí jazyk, tak tam jsme se dorozumívali rukama, nohama a teď používám překladač.
Karel: Jeden Korejec, který se jmenoval Jason, a my ho naučili spoustu českých slov. I pár sprostých.
Jana Čumplová: Oni tam udělali hlavně družbu s dětmi z Rakouska. Příští olympiáda, za čtyři roky bude právě tam, takže možná i to byl důvod, proč se s nimi nejvíc skamarádili.

Umístění
                                             Super G    Obří slalom    Slalom
Jana Turková                         1. místo    4. místo      2. místo
Ivana Nunhardtová         2. místo    2. místo      1. místo
Karel Kováč             6. místo    1. místo      6. místo

Ivana Nunhardtová ⋌sjezdové lyžování začátečníci
Jana Turková ⋌sjezdové lyžování střední úroveň
Karel Kováč ⋌sjezdové lyžování pokročilí