České hnutí speciálních olympiád je oficiálním akreditovaným národním programem, které organizuje akce speciálních olympiád v Česku. Cílem programu je dát co největšímu počtu lidí s mentálním postižením možnost pravidelně sportovat a účastnit se sportovních soutěží bez ohledu na absolutní výkonnost.

V České republice se program speciálních olympiád rozvíjí od roku 1990 a nyní sdružuje zhruba 150 klubů s více než třemi tisíci sportovců s mentálním postižením.

Nominace účastníků na losangeleské hry speciální olympiády se uskutečnila na závěr 11. letní speciální olympiádě v Brně, která se tam konalo loni na začátku července.

Do nominace byli zařazen v souladu s pravidly her vítězové všech kategorií. Z Benešovska to jsou atleti Pavel Cmíral z SK Lavina Odlochovice, Inana Nundhardtová a Jan Nundhardt z SK Racek Benešov. Na to, zda se uvolní místo mezi těmi, kteří mají zamířit do Kalifornie, čekají jako náhradníci stolní tenisté Marcela Čermáková SK Lavina Odlochovice, Jiří Kubásek a Karel Latta z SK Světáci Tloskov. Do Ameriky ale pojede bojovat v disciplíně sjednocený volejbal SK Lvíčata Sedlec Prčice, tedy šest sportovců společně se svými šesti asistenty.