Podpořit aktivní stáří a naplnit tužby a sny seniorů se snaží také program Plníme přání seniorů, který vznikl z iniciativy společnosti Sodexo a ve spolupráci s Diakonií ČCE, Asociací poskytovatelů sociálních služeb a projektu SenSen nadace Nadaci Charty 77/Konta Bariéry. “Cílem programu je zlepšování kvality každodenního života seniorů prostřednictvím plnění jejich přání, boj proti předsudkům, které má společnost vůči starší generaci a také snaha inspirovat samotné seniory, aby stále přemýšleli o svých snech a přáních a sami se pro jejich splnění snažili něco udělat,” napsali na webových stránkách projektu jeho správci.

Projekt byl spuštěn na začátku letošního roku, kdy se mohla zařízení z celé republiky hlásit s přáními svých klientů. Nyní, od dubna do 31. července, jsou přání zveřejněná na webové stránce Plníme přání seniorům, kde na ně dobrovolníci mohou přispívat. Dohromady je snů 35, přičemž jeden je již zafinancovaný. Radovat se mohou senioři z domova v Pelhřimově, kde si přáli za necelých osm set korun vypalovačku. Tu již mohou díky dárcům používat. Většina přání je ale dražšího rázu, nejdražší sen může stát až 80 tisíc korun.

Zájemci si mohou zveřejněná přání na webové stránce pročíst, a vybrat si to, které by chtěli podpořit. Částka, kterou zašlou, bude následně iniciátorem projektu zdvojnásobena. “Projekt určitě podpořím. Myslím si, že na staré lidi se často zapomíná, což není v pořádku. Líbí se mi přání seniorů z Prachatic, kteří rádi tančí country tance, a chtějí si nakoupit tématické kostýmy,” prozradila Lenka Vlasáková z Votic.

Bohužel zařízení pro seniory z Benešovska se k projektu nepřidala. V blízkosti okresu se ale nalézá domov Centrin ve Zruči nad Sázavou. Ten přání svých klientů na stránkách zveřejnil. “V našem domově našli mnozí senioři zálibu v jízdě na rotopedu, díky níž se udržují v kondici i ve dnech, kdy venku není ideální počasí. Zaměstnanci z domova by rádi do této aktivity zapojili také seniory, kteří jsou upoutáni na invalidním vozíku, k čemuž potřebují speciální rotoped,” podotkli pracovníci zručského domova. Na speciální rotoped je potřeba vybrat 10 tisíc korun. Do 9. května bylo pod přáním vybráno 906 korun, více jak 91 procent z potřebné částky chybí. A tak tomu je u většiny z přání projektu Plníme přání seniorů.

I přesto, že za Benešovsko není v projektu nikdo zastoupen, okresní zařízení stále poptávají pomoc ze strany veřejnosti. Všechny domovy, hospicy i sanatoria potřebují finanční dary od dárců, na kterých jsou ve většině případů závislá. Stejně tak budou pracovníci zařízení rádi za dobrovolníky, kteří přijdou seniorům zpestřit dlouhé chvíle, případně i v zařízení pomohou. Materiální pomoc je také potřeba, ale vždy je lepší se předem poradit s vedením daného domu. Většina ze zařízení ale uvítá kompenzační či hygienické pomůcky. “Finanční dary samozřejmě uvítáme, stejně tak pomoc dobrovolníků,” potvrdil ředitel Domova důchodců Vojkov, Vladimír Koniček.

V Benešově kromě finanční pomoci uvítají i uspořádání kulturní akce v domě. Ta vždy seniory nejvíce potěší. “Budeme rádi, když za námi někdo přijde s tím, že by v domově uskutečnil nějaký kulturní program,” dodala sociální pracovnice Domova pro seniory Benešov, Kristýna Kubásková.