Využívat tuhle supermoderní, původně pro vojáky vyvíjenou technologii, budou ti, kteří zastupovali Česko při mezinárodních vojenských misích a neměli při nich takové štěstí, aby se domů vrátili ve zdraví. Ale nejen oni.

„Budeme ho využívat podle potřeb celého ústavu," připomněl ředitel RÚ Kladruby Josef Hendrych.

Přístroj, vůbec první v České republice, pomohl ústavu zajistit Nadační fond Regi Base I., jehož náplní je pomoc válečným veteránům.

Eksoskeleton bude pomáhat pacientům současně jako další kladrubský přístroj, Lokomat. Na něm se pacienti po úrazu hlavy učí, pokud to je možné, znovu stát.

„Pokud pacient sedí a má poprvé po úrazu vstát, nemá pocit bezpečí, jistoty. Ty získá prostřednictvím Lokomatu i když to může trvat i několik procedur," uvedl ředitel RÚ.

A poté, po získání určité jistoty, pacientovi v úsilí o návrat pomůže zase Eksoskeleton.

Ten zatím bude pomáhat pouze v Kladrubech. Jeho definitivní umístění v tamním rehabilitačním ústavu ale není jisté. Od roku 2011 Nadační fond Regi Base I. buduje nedaleko Prahy unikátní diagnosticko – roboticko – rehabilitační centrum pro novodobé veterány, a právě tam by měl přístroj, který ode dneška pomáhá v Kladrubech, být převezen.

„Věřím, že v době, kdy si nadace bude chtít přístroj 
z Kladrub odvézt, budeme už tak daleko, že si ho budeme moci pořídit," řekl ředitel.

Celý článek najdete v tištěné podobě Benešovského deníku s datem 18. března 2014.