K události došlo první aprílový čtvrtek ráno. Tehdy operační středisko středočeské policie přijalo oznámení o kolapsu jednačtyřicetiletého muže v Kalné, osadě hned vedle dálnice D1 pod správou obce Soutice.

Muž byl v bezvědomí a nedýchal, proto operační důstojník vyslal na místo nejbližší policejní hlídky, a to včetně policistů dálničního oddělení Bernartice. Také oni s sebou ve služebním automobilu vozí automatizovaný externí defibrilátor.

„Policisté Tomáš Kotlas, Miroslav Durda a Daniel Morava přiložili defibrilátor, ten ale výboj nedoporučil, proto začali sami s nepřímou masáží srdce. V tu chvíli na místo přijela zdravotnická záchranná služba, která společně s policisty pokračovala v resuscitaci. Při srdeční masáži se pravidelně střídali a v usilovném boji o mužův život pokračovali celou hodinu. Fyzicky extrémně vyčerpávající záchrana života se ale nakonec podařila. Podle sdělení záchranářů si kolegové zaslouží velký obdiv,“ uvedla mluvčí policie Barbora Schneeweissová.

Tomáš Kotlas slouží na dálničním oddělení Bernartice, jeho dva kolegové, Miroslav Durda a Daniel Morava momentálně v Bernarticích vypomáhají, ale jinak slouží v kraji Vysočina na dálničním oddělení Velký Beranov.