Ten má chování řeznického psa. I takové příměry mohou dávat starší lidé, když vidí počínání dětí. S dobou jakoby se vytrácela základní slušnost. Alespoň starší to tak vidí a cítí.
 „Nemyslím si, že by se chování dětí zhoršovalo,“ hájí školáky učitelka Helena Dušková ze Strančic. Právě ona doprovázela včera žáky strančické základní školy do benešovského okresního kola soutěže Ukaž co umíš.
„Soutěž je zaměřena na prokázání znalostí dětí v občanské výchově,“ vysvětlila organizítorka z Domu dětí a mládeže Benešov Iva Křížková.
Právě občanská výchova by měla dětem vštípit to, kdo koho první zdraví, kdo dává přednost při vstupu do objektu nebo i tak triviální a zdánlivě všem zřejmé návyky stolování.
Podle Heleny Duškové jsou znalosti bontonu u dětí různé. „Záleží na výchově v rodině. Pokud se některé děti s rodiči dostanou alespoň občas do divadla, je to na jejich chování znát,“ vysvětluje mladá pedagožka. Její pohled na chování je bezpochyby ovlivněn nejen krátkou, teprve tříletou praxí, ale také tím, že děti jednají jinak v kolektivu školním a jinak v partě na ulici.
Jak na tom děti jsou ve skutečnosti měla prokázat právě soutěž.