Při tom si budou moci zakoupit nově vydanou historickou publikaci z roku 1946 s názvem Rychta peceradská. Ta popisuje život obyvatel obce a připomíná i dějiny hradů Zbořeného Kostelce, Týnce nad Sázavou a Konopiště.

Připomíná dobu útlaku a vzdoru

Jak to vypadalo během Protektorátu ve Vlašimi, popisuje na městském webu článek historika Jindřicha Nuska z Muzea Podblanicka. Autor zmiňuje tři areály – kladrubský lazaret s hlavní budovou a 26 menšími dřevěnými objekty, sklad paliva Luftwaffe na Bruku u Domašína s kolonií německého osídlení a vlašimskou zbrojovku s posádkou SS. „Ty představovaly koncem roku 1944 pro obyvatele Vlašimi a okolí stále silný rizikový trojúhelník, který svou koncentrací „vynikal“ ve venkovském prostředí Protektorátu,“ sděluje autor.

Datové schránky si stále lze pořídit na počkání a zdarma

I když nouzový stav vyhlášený kvůli koronaviru vláda už dávno od ukončila, lidé si dál mohou zřizovat datové schránky na počkání a to dokonce stále bezplatně. K tomu s ještě zjednodušila pravidla pro jejich zřízení. Více informací o zřízení datové schránky je k nalezení na www.datovkapomaha.cz. V kostce však o datovou schránku mohou žádat fyzické osoby, podnikající fyzické osoby a právnické osoby, které nejsou zapsány v obchodním rejstříku nebo nejsou zřízeny zákonem. Sami žadatelé kvůli tomu dokonce ani nemusejí přijít na úřad a vše jde vyřídit jednoduše online. Datová schránka je elektronické úložiště určené k doručování elektronických dokumentů mezi orgány a fyzickými a právnickými osobami.

Režisér Jiří Adamec hostem Humoriády na Regionu

Hostem oblíbeného pořadu Humoriáda ve vysílání Českého rozhlasu Region bude ve středu 26. srpna po 16. hodině režisér Jiří Adamec. Celou hodinu dnes můžete rozhodovat o tom, kdo vás bude bavit. Spolu s moderátorem pořadu Patrikem Rozehnalem Jiří Adamec nabídne vždy dvě scénky. Ta, která od posluchačů získá více hlasů, se pak objeví ve vysílání. Těšit se můžete i na zajímavé historky spojené s aktéry jednotlivých scének. Humoriádu naladíte na frekvenci 99 FM.