„Věc pokračuje dál, protože se omluvil velice důležitý svědek,“ uvedl Václav Nekola, tiskový mluvčí benešovského soudu s tím, že další líčení je naplánované na 21. dubna.

Že se k soudu bude muset opět dostavit mimo jiných i původní majitelka obrazu Mlada Filípková, potvrdil její syn Prokop. „Ano. Ze soudního přelíčení se omluvil Karel Srp, který je soudním znalcem a zároveň jedním z největších odborníků na surrealismus. Tedy i na obrazy od malířky Toyen,“ řekl Prokop Filípek, který odhaduje, že konečný verdikt vynese soud nejdříve po dalších třech přelíčeních.

„Soudkyně Ivana Doubková je velice precizní. Hledá veškeré důkazy, které prokáží nejen pravost obrazu, ale vyřeší i dlouholetý spor o tom, komu dílo skutečně patří,“ dodal Filípek.

Po krádeži v roce 1992 koupil obraz antikvář Josef Antoš za dvě stě tisíc korun slovenských. Obraz, který měl skutečnou cenu asi šest milionů korun od něj koupil nyní obžalovaný muž v roce 2007 a společně s nyní dalšími dvěmaobžalovanými se ho pokusili prodat a zlegalizovat. Překazila jim to policie, které umělecké dílomuži vydali. Policie má obraz uložený až do rozhodnutí soudu v depozitu.