Proti výsledkům v Benešově přišla na Krajský soud Středočeského kraje v Praze dvě oznámení. To první je již vyřízené. „Dne 4. 10. 2022 bylo zahájeno soudní řízení a věc byla evidenčně ukončená 6. 10. 2022,“ uvádí na webu soud.

Druhý případ zpochybnění výsledků voleb v Benešově je prozatím nevyřízený a lze k němu pouze dodat, že 5. října bylo zahájeno soudní řízení, jehož ukončení musí soudní stolec stihnout do dvaceti dnů od podání. „Aplikace infoSoud poskytuje pouze základní údaje o průběhu soudního řízení. Neobsahuje žádná rozhodnutí, ani údaje o účastnících. Pro bližší informace o průběhu řízení se musí účastník dostavit k soudu k nahlédnutí do spisu. Uvedené údaje jsou pouze informativní, bez procesních účinků na soudní řízení,“ vysvětluje soud.

Nelze tak zjistit, zda je právě toto oznámení to, které už brzy po volbách avizovala zastupitelka města a poslankyně Parlamentu Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). A nepotvrdila to ani ona sama. Její mobil byl v době vzniku tohoto textu nedostupný.

V rámci okresu Benešov je u krajského soudu k řešení ještě jedno oznámení. Týká se obce Poříčí nad Sázavou. Tam ve středu 21. září, tedy dva dny před samotnými volbami, došlo k incidentu, který nyní dokonce prošetřuje Policie ČR. Událost, při níž mělo dojít ke zranění místostarosty Radima Navrátila během „pře o letáky“, se měla odrazit na výsledku voleb. Negativně pro opozici.

Tucet mandátů

Při hlasování totiž obyvatelé Poříčí výrazným způsobem podpořili stranu Mladí pro Poříčí PLUS dosavadního starosty Jana Kratzera, které přisoudili tucet mandátů. Současně eliminovali opozici STAN a Otevřené Poříčí, která získala jediné křeslo. Člen tohoto volebního uskupení Michal Stibůrek mandát zastupitele neobhájil. Vedle Radima Navrátila a Jana Kratzera je účastníkem „kauzy letáky“. Podal proto podnět soudu na prošetření platnosti voleb. V obsáhlém oznámení si stěžuje na ústrky v celém uplynulém volebním období, ale základ špatného výsledku voleb spatřuje v tom, že jeho straně starosta a místostarosta neumožnili 21. září roznést volební letáky. Tím prý „znemožnili prezentaci názorů opozice,“ sděluje Stibůrek soudu.

Starosta obce Jan Kratzer se kvůli neuzavřenému vyšetřování údajného ublížení na zdraví v kauze „letáky“ odmítl vyjádřit. Ohledně žaloby na neplatnost voleb pak dodal: „Počkáme na vyjádření soudu.“

Mluvčí Policie ČR Barbora Schneeweissová potvrdila, že incident je nadále v šetření. „Vzhledem k tomu, že je celá věc ve fázi prověřování a s ohledem na trestní řád, není v tuto chvíli možné sdělovat k incidentu jakékoliv informace, a to i z důvodu, že by mohlo být mařeno prověřování a probíhající úkony trestního řízení. Mohu v tuto chvíli pouze potvrdit, že 21. září skutečně v Poříčí nad Sázavou došlo k incidentu mezi dvěma muži, kdy jeden měl na druhého najet vozidlem," sdělila.