„To bylo při zabijačkových hodech v Přestavlkách v lednu roku 2011," zavzpomínal na zrod myšlenky starosta Vranova Josef Vašák, od které byl jen krůček k její realizaci. Trojice aktérů se tedy začala scházet střídavě v Přestavlkách a ve Vranově a domlouvat program.

Ne jinak tomu bylo poté i v roce 2012, 2013, 2014 i letos. Pokaždé se organizátoři snažili přijít s něčím novým a neokoukaným. Zatímco jednou si pro diváky připravili ukázky sekání obilí hrabicí a stavění panáků, jindy to zase byl například takzvaný králičí HOP, v němž klíčovou roli hráli domácí, oblíbení ušáci. Loni si starostové obou obcí na vlastní kůži vyzkoušeli před zraky svých voličů dojení krav a krmení telat pomocí lahve s dudlíkem, a letos se koulely balíky slámy.

„První dva ročníky jsme se přesouvali v průběhu slavností z jedné obce do druhé. Při třetím ročníku jsme ale změnili taktiku a slavnost jsme uspořádali pouze ve Vranově s tím, že čtvrté setkání se bude konat zase v Přestavlkách, páté opět u nás a tak dále a tak dále," vysvětlil Josef Vašák a dodal, že je velice rád, že díky Dožínkovým slavnostem se minimálně v tento den sejdou společně občané obou obcí, kde při sousedském posezení ochutnají dobroty z kuchyní vranovských a přestavlckých hospodyněk a při pohodové muzice si i zatancují.

Dožínky se konaly tentokrát ve Vranově.

Nedílnou součástí každých dožínek jsou baráčníci

Muži v tmavých kalhotách, vyšívané košili a s čepicí ozdobenou perem na hlavě. Ženy pak v červených sukních s vyšívanou zástěrou a vestičkou a „holubičkou" na hlavě. To jsou členové obce baráčnické z Přestavlk u Čerčan, bez kterých by nebyly dožínky dožínkami. Krátký rozhovor poskytla Benešovskému deníku šafářka přestavlckých baráčníků Miluše Mikulandová.

Jak jste se do spolku baráčníků dostala?
To už je tradice. Moji rodiče byli baráčníci, jejich rodiče také. Takže já jdu v jejich šlépějích, a jak vidíte už i my máme své následníky. Ti prckové jsou naše vnoučata. Takže doufáme, že to po nás až vyrostou, převezmou.

Kolik let už funkci šafářky zastáváte?
Odhaduji, že už takových pětadvacet let.

Co post šafářky obnáší?
Celkem nic. Jen monitorovat akce, kterých se účastníme, dohlížet, aby kroje byly v pořádku,… Není to nic náročného.

Vašim dnešním úkolem je konkrétně co?
Přivítat každého účastníka dožínek a nabídnout mu chléb a sůl.

Můžete mi popsat, z čeho se váš kroj skládá?
Čepička, které se říká holubička, vestička, sukýnka, zástěrka, červené punčocháče a černé lodičky. Ten kroj žádný oficiální název nemá, ale je to styl Česká Mařenka. Tohle je slavnostní kroj. A kdyby byl třeba pohřeb, tak se chodí ve svérázu, což je vyšívaná halenka a černá úzká sukně.

Účastníte se každých vranovsko-přestavlckých dožínek?
Určitě. Baráčníci k dožínkám patří. Ale účastníme se i dalších společenských akcí v obci.

Jste ráda, že se dožínky opět slaví?
Já si myslím, že moc obcí je nedělá, takže nápad, který se před pěti lety zrodil v hlavách starostů Vranova, Přestavlk a ředitele Agra by skvělý. Jsem za to moc ráda a doufám, že to vydrží.