VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Součástí Čisté řeky Sázavy byl úklid Štěpánovského a Benešovského potoka

Benešov – V rámci projektu Čistá řeka Sázava, který společnost Posázaví spustila v tomto roce už podeváté, se v letošním roce poprvé uklidil také Štěpánovský a Benešovský potok.

17.4.2014
SDÍLEJ:

Jedním z "úlovků" Petra Hostka bylo staré jízdní kolo.Foto: Petr Ballek

 Uklízení těchto menších toků, konkrétně Benešovského potoka se zúčastnilo zhruba čtyřicet dobrovolníků rozdělených do dvou skupin.

Zatímco první parta uklízela potok a jeho okolí od uvedeného mostku až do Bedrče, druzí dobrovolníci pomohli potoku od zmiňovaného mostku směrem proti proudu k lávce přes potok u zimního stadionu.
Jedním u účastníků čištění Benešovského potoka byl i ředitel benešovské nemocnice Petr Hostek, který Benešovskému deníku poskytl krátký rozhovor.

Jak vás napadlo jít čistit v rámci akce Čistá řeka Sázava, Benešovský potok?
Tak samozřejmě v rámci projektu čistá řeka Sázava se vždy chodilo na řeku. I my jsme několik ročníků čistili Sázavu.
Ale letos se akce rozrostla i na některé její přítoky a tak jsme si řekli, pojďme vyčistit Benešovský potok, zvaný smradlák. Tento potok je historicky mnoho desítek let zatížený odpadem všeho druhu a jistě by si zasloužil, aby v něm zase tekla čistá voda a žili v něm pstruzi.
Chvilku jsme o tom diskutovali, zda se držet tradice, ale nakonec jsme se rozhodli udělat něco dobrého pro své nejbližší okolí v katastru našeho města Benešova. Jelikož jsme věděli, že parta lidí kolem Honzy Kellnera bude čistit potok pod koupadly, rozhodli jsme se do toho pustit po potoce dolů směrem do Bedrče.
Nutno říci, že jsme si vůbec neuvědomovali, do jak těžkého úkolu jdeme. Nepořádek a znečištění potoka a okolí, pak překonal všechny naše hororové scénáře. Trochu mě překvapuje a mrzí, že si toho nepořádku již třeba dříve nevšimli kompetentní osoby na radnici Benešova.

Překvapil vás počet lidí, kteří ráno přišli na sraz?
Z nás, kteří jsme byli předem domluveni, se na startu drtivá většina sešla. Ačkoliv jsme distribuovali pozvánky na tuto akci a psalo se o tom v novinách, tak mnoho lidí z města bohužel nepřišlo. To mě trochu mrzí. A těm pár statečných co přišlo, moc děkujeme a doufáme, že nás třeba příští rok bude o něco více. Ovšem nakonec těch 32 lidí, kteří se naší akce průběžně účastnili, myslím je docela dobrý počet.
Takže nakonec jsem byl překvapen pozitivně. Třeba během akce najednou přišel pán, a asi dvě hodiny nám pomáhal, potom se omluvil, že už musí odjet, že má nějaký program. Říkal, že prostě musel přijet aspoň na ty dvě hodinky, protože si tady u potoka když byl malý hrál, a chtěl by, aby potok byl zase čistý.

Nasbírali jste na 3,5 kilometrovém úseku potoka a silnice směrem na Bedrč skoro 5 tun odpadu, co tomu říkáte?
Jak už jsem řekl, to množství odpadu a nepořádku nás šokovalo. Od mostku přes potok směrem na Vlašim jsme postupně čistili koryto potoka, jeho okolí a na silnici. Potom jsme pokračovali ke střelnici a ke mlýnu. To jsme byli na cestě už více jak tři hodiny, kontejner z velké části plný a odpadků a bordelu všude stále dost. Nakonec jsme do Bedrče dorazili po více jak pěti a půl hodinách, a samozřejmě už v našich silách a to ani technicky, nebylo možné vysbírat všechno, co tam nepatří. To je úkol možná i na příští roky.
Doufám, že to tam zase naši spoluobčané nenavezou zpátky. Toho co jsme tam našly je nepřeberná škála od lajnovačky na tenisové kurty až po pneumatiky všech rozměrů, části aut, sklo, rádio, jízdní kola, lyže se starým Marker vázáním včetně vosků, dětský kočárek, CD přehrávač, molitanová čarodějnice s koštětem, reklamní banery, injekční stříkačky, kuchyňské nádobí a podobně.

Jak vidíte budoucnost Benešovského potoka a čistoty vůbec ve městě? Co je potřeba změnit?
Já jsem založením optimista, tak bych tu budoucnost viděl optimisticky, ale pouze v tom případě, pokud se o Benešovský potok a jeho okolí začnou kompetentní místa na naší radnici starat. Samozřejmě se vždycky najdou nadšenci, kteří třeba zase příští rok tuto část Benešova uklidí, ale je potřeba vytvořit pořádnou koncepci a tu dodržovat a starat se o naše životní prostředí v Benešově. To se myslím zatím neděje a to jsme také i my poznali v terénu na vlastní oči.
A to nemluvím třeba o černých skládkách a pokaženém životním prostředí v katastru Benešova. Je nutno nastavit koncepci péče o životní prostředí v Benešově, tu řádně realizovat a hlídat, aby si někteří občané nedělali, co se jim zlíbí. A samozřejmě vzdělávat a informovat o této problematice, nejenom děti ve školách, ale i dospělé, formou různých akcí nebo v médiích.

Autor: Martina Křečková

17.4.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Braný vymazal Koštíře a Nespeky přivezly domů tři body

FNL: Vlašim - Táborsko 2:2.
7

Nádvorník loupil ve Vlašimi

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Velké Přílepy – Nechceme, nechceme. Shodné odpovědi poskytli svým radnicím obyvatelé dvou obcí v blízkosti metropole, kteří v referendech se závazným výsledkem konaných souběžně s parlamentárními volbami dostali příležitost vyjádřit se k zamýšleným stavebním záměrům. A nezůstalo to bez ohlasu, který ještě může mít dohru.

KRÁTCE: Ve volební místnosti viděla policistu poprvé

Benešovsko - Přinášíme vám postřehy z voleb v regionu.

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Při střetu pěti aut na dálnici se zranilo dítě

Benešovsko - Nehoda pěti osobních aut zkomplikovala dopravu na dálnici D1 v neděli 22. října kolem 14. hodiny. Na 34. kilometru ve směru na Prahu zůstal pojízdný jen jeden jízdní pruh, na místě zasahovali všechny složky záchranného systému.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení