Prodloužení exotické dovolené, takový je současný stav asi dvaceti obyvatel Benešovska, kteří se kvůli komplikacím s islandskou sopkou nemohou vrátit ze zájezdu.

„Klienti odletěli na dovolenou před tím, než k těmto komplikacím došlo, takže je máme uvězněné v Egyptě, na Kanárských ostrovech, na Kubě a v dalších podobných exotických destinacích,“ vysvětlila Vendula Říhová, majitelka jedné z benešovských cestovních agentur.

Turisté v těchto lokalitách momentálně setrvávají na náklady cestovní kanceláře, která zájezd pořádá a čekají, jak dlouho současný stav potrvá.
Celkově jde asi o čtyřicet klientů, z nichž je polovina z okresu Benešov.

„Ve středu by měla odlétat další velká skupina čtyřiceti klientů na ostrov Isla Margarita ve Venezuele a do Mexika,“ připojila k současné situaci Říhová, která doplnila, že v této chvíli zjišťuje všechny potřebné informace.

Podle slov majitelky agentury jsou klienti velice disciplinovaní a chápou, že bezpečnost je v tuto chvíli na prvním místě.

„V současné chvíli čekáme na to, co bude dál. Je jasné, že letadla musí do cílových destinací odletět, aby přivezla turisty nazpátek,“ řekla Říhová.

V případě, že by do středy nedošlo k otevření ruzyňského letiště, zkrátily by se délky zájezdů o několik dnů. Tuto nepříjemnou skutečnost by jim podle vyjádření Venduly Říhové cestovní kancelář kompenzovala sto procenty z uhrazené částky.

Sopečný popel ale nijak nepostihl Letiště Benešov u Nesvačil. Tady podle ředitele letiště Jaromíra Fatky nedošlo k žádným změnám ani komplikacím. „Naše letiště není nikterak omezeno. Situace se týká pouze letů podle přístrojů a ve vyšších polohách,“ vysvětlil Fatka s tím, že dále jsou ohrožená hlavně letadla s turbínami, kdežto v Nesvačilech používají převážně letadla pístová. Ta nejsou prachem a popelem z islandské sopky nikterak ohrožena.