Pro větší sídla nemusí takový výdaj představovat úplně zásadní zátěž. Ostředek se zhruba desetimilionovým ročním rozpočtem však musel hodně počítat. Přes zhruba dvoutřetinovou dotaci se obec se zhruba 400 obyvateli kvůli stavbě musela zadlužit. Vzala si úvěr 17 milionů korun.

Zajímavostí budování vodovodu v Ostředku je, že obec nevyužila pro rekonstrukci povrchů krajských vozovek, pod něž položila potrubí, program kraje. V jiných sídlech totiž Středočeský kraj a obec platily opravy silnic napůl.

Deník na návštěvě.Deník na návštěvě.Zdroj: DENÍK

„My jsme tu budovali vodovod a soukromý investor plynovod vedl shodnou trasou pro svůj logistický areál vedle dálnice, domy v obci nebo náš obecní úřad. Silnice se rozkopala skupinovým vodovodem i plynovodem a rekonstrukce byla hrazena z jejich zdrojů. Jako obec jsme tak kraj o příspěvek nežádali,“ dodal Marek Škvor.

Vedle vodovodu a „zahlazování“ stop po výkopových pracích v silnicích, buduje Ostředek v současnosti v rámci další samostatné akce i chodníky kolem hlavní silnice. Poměrně luxusní, dva metry široké s povrchem ze zámkové dlažby. Podle současných norem právě tak široké musí být a užší mohou zůstat jen ty rekonstruované.

„Tento projekt jsme měli dlouho připravený v šuplíku a jeho realizaci odsouvali právě kvůli vodovodu. Ten dostal přednost,“ uvedl starosta obce a připomněl ještě, že impulsem k výstavbě chodníků byla modernizace dálnice. Tehdy se totiž v obci výrazně zvýšil automobilový provoz a pěší před vozy museli uskakovat na krajnice.

Opravy votické, historické, hřbitovní brány z druhé poloviny 17. století.
Votice opravují hřbitovní bránu z roku 1685, rekonstrukce čeká i zeď hřbitova

Ale přednost před chodníkem dostal vodovod zcela oprávněně. Obec ležící hned vedle dálnice D1 se dlouhodobě potýkala problémy se solí. Ta ve formě solanky, tedy roztoku kontaminovala vodní zdroje obyvatel. Právě to už by měla být po spuštění vodovodu jen smutná vzpomínka. Domácnosti totiž bude nově napájet voda ze Želivky. Dlužno ale dodat, že správce dálnice, ŘSD ČR, kompenzovalo situaci v ostředeckých studních částkou šesti milionů korun. Tu pak obec přidala na financování vzniku skupinového vodovodu.

Výstavba komunikace pro pěší by měla skončit napřesrok z jara. Také na toto dílo Ostředečtí sehnali třímilionovou dotaci a další tři miliony zaplatí z rozpočtu.