Do Votic by mělo na tuto slavnost dorazit více než dva tisíce členů tělocvičné jednoty z celkem devíti sokolských žup Středočeského a Jihočeského kraje. Ti už řadu týdnů pilují 11 hromadných skladeb. Secvičnou tedy generálku před celostátním sletem začátkem prázdnin v Praze si zde vyzkouší i 400 žen se skladbou Babí léto.

„Slet je nádherný souhrn lidskosti, sounáležitosti, národní hrdosti, nadhledu, vzájemné spolupráce, nezapomenutelných zážitků, přátelských setkání, i mezinárodních přátelství, zábavy, kultury, symboliky, tradice, společné práce a radosti z pohybu. Pro cvičence i diváky je účast na všesokolském sletu zážitek, který se nedá popsat – ten se musí zkrátka zažít! Při bouřlivém potlesku po zacvičené skladbě člověku příjemně mrazí,” řekla Kateřina Dudi z pořádající Sokolské župy Blanické.

Krajský slet se koná pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové a bude v sobotu zahájen ve 14 hodin na Městském stadionu slavnostním nástupem cvičenců, vztyčením vlajek, příchodem praporů a krojů.

Valná hromada TJ Sokol Domašín s ukázkami skladeb pro Všesokolský slet. | Video: Zdeněk Kellner

Fanoušci se můžou těšit například na silné muže v trojpatrových pyramidách, či elegantní ženy, které jsou důkazem toho, že pohyb je především radost. Strhnou je hravé skladby pro školáky a dojmou tříleté děti, které nejen že se na té velké ploše neztratí, ale zacvičí s naprostou samozřejmostí. Každý rodič v tu chvíli v duchu jen tiše smekne klobouk před trpělivostí a odhodláním jejich cvičitelek a cvičitelů.

„Slet letos spojuje regiony, národy i generace. Na ploše ve skladbě Leporelo zacvičí také herečka Adéla Gondíková s dcerou Nelou. V hledišti se objeví i režisér i herec Jakub Kohák a na slet do Votic zval i herec Jan Čenský,“ připomněla tajemnice župy Blanické Kateřina Dudi podle níž bude slet ve Voticích současně poslední příležitostí koupit knihu Sokolská župa Blanická 1900 - 2024, která vznikla jako vůbec první publikace tohoto typu za celou historii župy.

Podle starosty České obce sokolské Martina Chlumského jsou regionální slety velmi důležité. Propagují sokolské župy v místě jejich působení a upevňují jejich pozice v rámci kraje. „Sokol se dostane do povědomí veřejnosti a osloví nové zájemce o sportovní a kulturní činnost. Návštěvníci zažijí společně s námi atmosféru, která se opakuje jednou za šest let,“ dodal Martin Chlumský.