V kempu v týneckém Náklí čarodějnice startují už v 15 hodin. Návštěvníky tam čekají soutěže, živá hudba, opékání buřtů a nakonec i překvapení. Ve stejné době odstartují akci i členové Sboru dobrovolných hasičů Týnec nad Sázavou, v ulici 9. května nabídnou zábavu pro děti, stavění májky a oheň, který zažehnou v 18 hodin.

Ve stejném čase se rozhoří oheň i na louce u kostela sv. Kateřiny v Chrástu nad Sázavou. Děti tam čeká čarodějnická soutěž a klání o nejlepší čarodějnický kostým.

V nedalekém Chrástu - sídlišti se čarodějnice odehrají u altánu. Pořadatelé z osadního výboru zajistili pro děti buřty k opečení a limonádu zdarma. Malé čarodějnice a čarodějové se mohou těšit na odměnu.

Další akce se koná přímo v centru Benešova. Benešovské čarodějnice, které se konají na Masarykově náměstí, nabídnou kromě pálení ohně a opékání špekáčků i kulturní program. Vystoupí tam kapely ATD a Riff. Program začne v 19 hodin a potrvá 180 minut.

Také ve Vlašimi se koná akce pod názvem Čarodějnice s kapelou Vořežprut, začíná v 19 hodin Na Koupáku a vstupné je dobrovolné. Pálením čarodějnic zahájí turistickou sezonu také v Penzionu v Konopišti.

Nahlášení hasičům

V dobách dřívějších se pálení čarodějnic ve filipojakubské noci, za socialismu přejmenovaných na vatry přátelství, odehrávalo většinou na soukromých akcích v přírodě, na hranicích tehdy hořely třeba i pneumatiky a další nevhodný materiál. Dnes už se čarodějnice pálí ekologicky, pouze se dřevem.

Velké ohně v současné době pořadatelé předem ohlašují hasičům. K tomu jim slouží evidence pálení na stránkách hasičského záchranného sboru (HZS).

„Letošní oslavy příchodu jara v podobě pálení čarodějnic mohou být obzvlášť vyhledávané,“ míní mluvčí HZS Středočeského kraje Tereza Sýkora Fliegerová s tím, že po dvou letech covidových omezení se lidé na pálení hodně těší.

„Nahlášením v aplikaci Evidence pálení předcházejí pořadatelé planým výjezdům,“ vysvětluje mluvčí a upozorňuje, že v případě nahlášeného pálení, kde se uvádí i číslo mobilního telefonu odpovědné osoby přítomné na místě, má operační středisko hasičů v případě potřeby komu zavolat. „To se stává v případech, že náhodní svědci ohlásí na tísňovou linku velké plameny, které spatřili v dálce,“ dodala.

U velkých organizovaných akcí se o nahlášení často postarají místní dobrovolní hasiči. Ti akci buď přímo pořádají, nebo na ni po dohodě s pořadateli dohlížejí.