Teploty pod bodem mrazu a silnice pokryté vrstvou čerstvě napadaného sněhu jim v posledních dnech tuto práci rozhodně neulehčují. Přesto pravidelně usedají do aut a vyráží za babičkami a dědečky, kteří jsou často na jejich pomoci závislí.

„Je horší počasí a tedy i silnice, ale nějaké větší problémy mi to zatím nedělá,“ řekla Marie Matějovská, žena poskytující domácí ošetřovatelskou péči a dodává. „Loňskou zimu jsem musela dokonce párkrát použít sněhové řetězy. Letos, přestože za posledních několik dní napadlo sněhu opravdu hodně, je mám ještě nepoužité v kufru svého auta.“

O pacienty je nutné se postarat bez ohledu na to, jaké je počasí. Proto je podle slov Matějovské zbytečné se stresovat tím, zda jsou či nejsou silnice sjízdné. „Samozřejmě jedu dvakrát až třikrát déle, než normálně, ale s tím musí člověk počítat,“ vysvětlila ošetřovatelka.

Ani zdravotní personál, který se stará o seniory přímov domovech důchodců si na nepřízeň počasí nestěžují.

„Musím říct, že i když Čechy postihla sněhová kalamita, tak všichni zaměstnanci, kteří dojíždí, pokaždé dorazí. Byli jsme připraveni na krizovou situaci, ale naštěstí nenastala,“ uvedla Lucie Sobotková, vedoucí sociálně ošetřovatelského úseku Domova pro seniory Pyšely.