Rozdíl povah, názorů a zájmů, nevěra či alkoholismus. To jsou nejčastější příčiny, kvůli nimž krachují manželství na Benešovsku. Nárůst rozvodů v našem okrese však za posledních deset let není nijak rapidní.
V roce 2006 si u soudu dalo sbohem 232 párů z Benešovska, o deset let dříve jich bylo o patnáct méně. K nejvyšší rozvodovosti došlo v roce 2005, kdy bylo úředně odloučeno 261 manželství. V té době připadalo na 100 sňatků přibližně 60 rozvodů. O rok později jich bylo o čtyři méně. Na tisícovku Benešáků přitom připadlo při posledním průzkumu (2006) 2,5 rozvedených
Manželé nejčastěji volí rozvod po patnácti letech společného života. Druhé místo patří pátému až devátému roku manželského soužití.
Věk mužů, kteří opouští své ženy poprvé, se pohybuje mezi 35. a 40. rokem života, ženy bývají o něco mladší.
Za hlavní příčiny vysoké a zvyšující se rozvodovosti jsou odborníky považovány ne příliš přísná legislativa, tolerance k rozvodům, nízký věk při sňatku, sňatek „vynucený“ těhotenstvím partnerky a podobně.

Manželé Prokopovi: Rozvody? To není nic pěkného, když už se vezmou, mají vydržet

Benešov/ Nad vzrůstajícím počtem rozvodů kroutí hlavou. Jejich aktéry považují za slabochy. Kdo? Manželé Prokopovi z Benešova, kteří spolu oslavili už třiapadesát let společné cesty životem.
„Není to ni pěkného. Když jsme to mi vydrželi, tak oni to taky můžou vydržet. Nemusí se brát na nějaký měsíc nebo rok, to nemá cenu. To se nemusí brát vůbec,“ myslí si o rozvodech devětasedmdesátiletá Jarmila Prokopová a její manžel, sedmasedmdesátiletý Bohumil Prokop přitakává: „Když už se vezmou, měli by spolu vydržet, ať už je to jaký chce.“
Potkali se už před více než půl stoletím ve slovenské Šintavě, odkud žena pochází. „Muž byl u nás tehdy na vojně, párkrát jsme se venku potkali a byla z toho láska,“ vzpomíná s tím, že do půl roku byla svatba. Ta už se konala v manželově rodném Pelhřimově. Právě tady se usadili. Pracovali v místní cihelně, ale ne na dlouho. „V benešovské cihelně neměli lidi, tak tam nalákali nás. Nabídli nám i volný byt. To už je čtyřiatřicet let,“ vypočítává Bohumil Prokop.
Za celou tu dobu na rozvod nepomysleli ani jedinkrát. „To víte, vždycky to lehké nebylo, taky jsme se někdy handrkovali. No jo no, musíme to snášet tak, jak to jde. Recept na to není, to si každý musí zařídit sám,“ směje se manželka a připomíná, že z jejich lásky vzešla čtveřice dětí. Dva chlapci a dvě dívky.
Před čtrnácti dny se pár přestěhoval do Domova seniorů v Benešově a nelituje. „Zrovna včera jsme tu měli zábavu, hrála hudba. Jsme tu spokojeni,“ dodává Jarmila Prokopová.