Sloupky vyrostly takřka přes noc nejen na nájezdu k lávce přes železnici z Nádražní a Táborské ulice, před školní jídelnou v Jiráskově ulici, na chodníku mezi přístupem k ZŠ Dukelská a tamní mateřinkou, ale také na okrajích chodníků v ulicích Na Bezděkově a Vlašimské.

A právě tam se instalace sloupků setkala s nebývalým odporem tamních obyvatel. Ti kvůli nim dokonce svolali schůzi družstevníků a domlouvali postup, jak nechtěné zábrany odstranit.

„Jen v našem domě byla loni dvě úmrtí a třikrát tady zasahovala i záchranka," uvedla Hana Houzarová z domu ve Vlašimské ulici a připomněla ještě, že před vchod, protože na ulici není kde zastavit, také potřebují přijet dělníci, kteří rekonstruují za peníze obyvatel domu výtah. „Nedovedu si představit, jak třeba záchranáři převážejí v dešti pacienta desítky metrů k sanitě stojící na ulici," poznamenala žena.

Z porady rozhořčených občanů pak vzešel dopis adresovaný starostovi Benešova, Jaroslavu Hlavničkovi.

„Benešov pomalu a jistě přestává být městem pro život, protože v jeho ulicích vyrůstají nesmyslné zátarasy, které nám život velmi ztěžují," píší obyvatelé družstevního domu z Vlašimské ulice.

Do boje, tentokrát vedeného chemickými zbraněmi, se hned po instalaci sloupků pustili s vervou také chovatelé psů a především jejich zvířata. Jejich agresivní moč ale rychlý účinek na povrchově upravené kotvící šrouby sloupků neměla.

Pádnější útok na sloupky přišel v noci na neděli a ten z uzavřeného chodníku udělal znovu otevřený.

Po nočním zákroku rozveselené party z plastových, přes půl metru vysokých patníků, zbyla jen zhruba pěticentimetrová torza přichycená v chodníku.

„Právě z tohoto místa by bezpochyby sloupky zmizely i bez toho," uvedl starosta Benešova Jaroslav Hlavnička.

Podle něj je v Benešově nainstaloval a to zcela zdarma výzkumný ústav a vedení města o jejich rozmístění, s výjimkou požadované instalace u nájezdu na lávku z Nádražní a Táborské ulice, nevědělo.

„O umístění rozhodoval silniční správní úřad a ten to konzultoval s dopravními policisty," vysvětlil starosta Benešova.

Nyní, po petici zaslané vedení města, se právě starosta s oběma místostarosty vydají do města a zhodnotí oprávněnost, nebo zbytečnost umístění plastových patníků.

„Projdeme město a zredukujeme počet sloupků tak, aby jejich umístění dával smysl," dodal starosta Jaroslav Hlavnička.

Při zjištění, že ve Vlašimské ulici už tamní obyvatelé sloupky „redukovali" po svém starosta připomněl, že právě tam by plastové kolíky stejně být neměly a čekalo by je odstranění.

Se sloupky si ale „pohrály" i děti stravující se v jídelně v Jiráskově ulici. Tamní sloupky dělníci ukotvili do jednotlivých kostek zámkové dlažby. Právě některé zábrany ve vzpřímené poloze příliš dlouho nevydržely.

„Zámková dlažba tam je umístěná do písku a je proto jasné, že kostička se sloupkem lehce opustí své místo," vysvětlil Hlavnička. Upozornil současně, že sloupky u jídelny zůstanou, ale dělníci je lépe ukotví. „Je tam pěší zóna, auta tam nemají co dělat. Proto na tomto místě sloupky mají smysl," dodal první muž Benešova Jaroslav Hlavnička.