Od 1. ledna totiž ministr školství Josef Dobeš zrušil nárokovost platových stupňů a postupů. Tedy o výši platu už nebude rozhodovat praxe, ale pouze rozhodnutí ředitele daného vzdělávacího ústavu.

„Já zatím nevím kolik dostanu peněz. A dle dosavadních indícií to vypadá, že pokud budu chtít odměňovat podle nových tabulek tak, jak je ministr Dobeš upravil, nemůže mi to prostě vyjít,“ uvedla Zdeňka Kotzotová, ředitelka Základní a mateřské školy Sázava s tím, že proto stále váhá, má-li nové platové tabulky akceptovat či prozatím ponechat vše ve starých kolejích.

„Jako ředitelka bych byla samozřejmě úplně nejradši, kdybych jim mohla zachovat ty stupně tak, jak si je zaslouží. Včetně osobního ohodnocení a odměn. Ale to bude asi hodně těžké,“posteskla si ředitelka Kotzotová.

Obdobně jsou na to i vedoucí pracovníci na školách v Benešově, Voticích, Vlašimi, ale i na menších, vesnických školách. I oni se potýkají především s tím, že neznají obnos peněz, s kterým mohou na platy svých podřízených počítat.

„Na naší škole se držíme zaběhnutých platových tabulek. Ministr školství Josef Dobeš mi sice dal volnou ruku v odměňování, ale já ještě vůbec nevím, kolik jich pro tento rok budu mít,“ sdělil Karel Vinš, ředitel Základní školy Votice a dodal, že měnit za těchto předpokladů v lednu platové tarify je tedy poměrně riskantní.

Vysvětlil, že krajský úřad, který přerozděluje peníze jednotlivým školám, rozesílá normativy zpravidla koncem února.
Poté zhruba měsíc trvá dohadovací řízení, takže kolik peněz skutečně školy dostanou, se jejich ředitelé dozví koncem března nebo dokonce až začátkem dubna.

„Co se týká odměňování pedagogů dle vlastních kritérií, bylo by to pěkné, ale do dnešního dne neznáme rozpočet,“ potvrdila ředitelka benešovské Základní školy Dukelská Hana Procházková slova ostatních dotazovaných vedoucích pracovníků škol na Benešovsku.
Rozpočet je pro všechny ředitele škol zatím velkou neznámou. Jen těžko tedy mohou říct, jaký systém odměňování zvolí.

Ministerstvo školství dá peníze jednotlivým krajským úřadům, ty je rozdělí školám, jejichž ředitelé je použijí na platy pedagogů.