Největší letošní investiční akcí města Benešov do oblasti školství je rekonstrukce a přístavba základní a praktické školy. Škola dosud působila ve vile Katuška v Konopišťského ulici a využívala
také objekt školicího a ubytovacího střediska bývalého Ústavu zemědělské ekonomiky a informací v Hodějovského ulici. Nyní je prováděna jeho rekonstrukce, bezbariérový přístup a přístavba. Nové prostory jsou koncipovány pro sto dva žáků a třiadvacet zaměstnanců. Na projekt nebyla doporučena žádná dotace, která by minimálně z poloviny pokryla rozpočtovanou částku, město proto částku šestapadesát milionů korun hradí vlastními finančními prostředky. „Tempo pokračuje tak, že by se vše mělo stihnout v plánu. Kolaudace je naplánována na září,“ uvedla Jana Uhrová z radnice města Benešov.

Město letos financuje úpravy a opravy škol a školek z vlastních zdrojů, přičemž stavební práce jsou směřovány do letního období. V Základní škole Jiráskova opravují kanalizaci a provádějí odvodnění. Nový oplocení bude mít základní škola v Dukelské ulici, odhlučňován je strop její školní jídelny. Prázdninové úpravy se týkají také mateřských školek, ta na Spořilově dostává nový plot, v Bezručově ulici se obnovuje elektroinstalace.

Stavební ruch panuje také na Integrované střední škole technické v Benešově. „Děláme projekt za zhruba třiadvacet milionů, kdy instalujeme tepelná čerpadla, vzduchotechnické jednotky a nucené větrání s rekuperací tepla v první budově.. V podstatě je to další etapa energických úspor,“ řekla ředitelka Jana Fialová. „Máme nějaké problémy, ale myslím, že to vyřešíme a že do konce prázdnin bychom to měli být hotové. Co se týče financování, má spoluúčast Středočeský kraj a je to z evropských fondů, dotace ze státního fondu životního prostředí,“ dodala.

Na vlašimské obchodní akademii probíhá v létě rovnou několik stavebních úprav. „Zaprvé vymalování části školy, za druhé oprava střechy části školy – přístavby a dále hlavních vchodových dveří. Jedná se o investici Středočeského kraje,“ upřesnil Jiří Tůma, ředitel školy. „Máme to naplánováno tak, že to stihneme do začátku školního roku,“ doplnil.

O něco dál běží práce také v místní Střední odborné škole a středním odborném učilišti. „Probíhá rekonstrukce ve dvou dílnách svařoven. Dílny by měly být do 15. září provozuschopné vzhledem k plnění osnov,“ uvedl ředitel Vladislav Novotný.

Nová počítačová učebna vzniká přes prázdniny v Základní škole v Poříčí nad Sázavou. Koncipována je pro třicet žáků. Stavba započala začátkem června, během září by měla být učebna vybavena nábytkem a počítači. Samotná výstavba vyjde na zhruba 1,5 milionu korun, vybavení bude stát o něco méně.

V Dětském domě a školní jídelně na Rackuv vymění během léta kanalizaci a položí novou dlažbu v kuchyni.

Prázdninové stavební práce se netýkají jen budov škol, ale také jejich dalších objektů. Tak je tomu například u Středního odborného učiliště stavebního v Benešově. „V srpnu budeme vyměňovat podlahovou krytinu v budově školy, totéž bude probíhat v domově mládeže. Větší akcí bude rekonstrukce dílny, na které budeme dělat střechu. Částečně se na tom finančně podílíme my, ale kraj nám dává dotaci jako náš zřizovatel,“ uvedla Jana Rathouská, pracovnice kanceláře ředitelky školy. Vše by podle jejích slov mělo být hotovo včas.

V areálu týnecké školy v Komenského ulici probíhají již nějakou dobu stavební práce, které výrazně změní jeho podobu. Pavilony týnecké základní školy by měl od nového školního roku spojovat krček, v němž se budou nacházet nové učebny a šatny. A také chodba, takže žáci a pedagogové budou moct pohodlně přecházet z jednoho pavilonu do druhého. Dosud i v nepříznivém počasí museli mezi budovami přebíhat pod širým nebem. „Děláme maximum pro to, abychom ho stihli do 3. září, problém je však s dodavateli stavebních materiálů. Co stihneme dodělat určitě, je nová tělocvična. Zároveň jsme zrekonstruovali tu starou,“ sdělil místostarosta města Bedřich Pešan. 
.