Jeden z takových školních bufetů slouží žákům v Gymnáziu Benešov. Přežil i zpřísnění norem pamlskovou vyhláškou. Ale to jen proto, že sama střední škola stanovila pro žáky, ohledně nakupování v něm, vnitřní pravidla. Potvrdil to ředitel školy Roman Hronek.

„Potraviny, které se tam prodávají, přesto, že se mezi nimi nejsou brambůrky nebo colové nápoje, nesplňovaly předpisy, které se vztahovaly k mladším dětem. Proto jsme tam žákům nižšího gymnázia zakázali nakupování. Zařízení prodává zboží jen žákům vyššího gymnázia, protože se tam dá koupit například i káva,“ potvrdil ředitel školy s tím, že ani nové uvolnění norem na limity obsahu cukrů, tuků a soli zákaz přístupu mladších žáků nezmění. A platit bude dál, i když v bufetu lze zakoupit například i ovoce nebo školní pomůcky, jako například sešity.

„Ani ty si tam mladší žáci nesmí jít koupit,“ dodal Roman Hronek.

Provozovatelka bufetu samozřejmě nemá šanci poznat, kdo patří do jaké třídy a věkové kategorie. Proto u bufetu mají dozor kantoři, kteří žáky dobře znají.

Ilustrační foto.
Policie hledá oběti strhávače šperků

Jejich kamarádi z Gymnázia Vlašim ale tuhle vymoženost nemají. Žádný školní bufet ke zpestření jídelníčku neslouží.

A nemají ho ani v největší benešovské Základní škole Dukelská. Podle ředitelky Hany Procházkové o jeho zavedení škola ani neuvažuje.

„Děti si mohou objednat ve školní jídelně svačinky, které si vyzvedávají během velké přestávky,“ připomněla. „Koupit si ale mohou nápoje z automatu,“ dodala ředitelka.

Služby respektive zboží školního bufetu si ale kupují například studenti tří benešovských středních škol umístěných v jediném areálu v Černoleské ulici. Podle ředitelky Střední odborné školy a Střední zdravotnické školy Benešov Reginy Komárkové, jsou studenti rádi, že si v bufetu mohou nakoupit.

„Aby ne, naše škola je umístěná na samém okraji města a do obchodů je to daleko,“ vysvětlila.

Tamní školní bufet, který pronajímá Střední integrovaná škola technická Benešov soukromému podnikateli, má podle ředitelky školy Jany Fialové, zejména kvůli umístění školy, opodstatnění. „V rámci pamlskové vyhrášky jsme omezili prodej sladkých limonád a místo nich se prodávají čaje. Vyřadili jsme nevyhovující potraviny a ceny, s nimiž jsou nakupující spokojeni, stanoví provozovatel,“ potvrdila Jana Fialová s tím, že v bufetu nakupují i dospělí z firem z okolí školy. „Jsme s touto službou spokojeni třeba i proto, že se tam dají koupit čerstvé plněné bagety, které provozovat sám připravuje,“ dodala ředitelka ISŠT.

Školní bufet nebo potravinový či nápojový automat, teď už nemají ani ve vlašimské Základní škole Sídliště. I když zřízení bufetu někdy v budoucnu ředitelka školy Olga Šťastná zcela nevylučuje, hned tak to určitě nebude. Už také proto, jak kantorka ze zkušeností svých kolegů na jiných školách potvrdila, že děti nakupovaly pamlsky v bufetu, často se zasytily a mnohem častěji vracely nedojedené obědy.

Jenže zrušení potravinového a nápojového automatu s sebou právě do uvedené vlašimské základní školy přineslo i určitá negativa.

„Blízko školy jsou obchody a dokonce i supermarket. Když vidím, s čím se do tříd po polední přestávce děti vracejí, a bývají to často smažené brambůrky, říkám si, že školní bufet by byla přece jen rozumnější a zdravější alternativa,“ přiznala ředitelka školy.

Školní bufet by v ZŠ Sídliště Vlašim mohl vzniknout jen na základě splnění požadavků školy na prodejní sortiment. V současné době to ale není na pořadu dne. Škola se musí nejprve vyrovnat s rekonstrukcí odborných pracoven, která probíhá právě v těchto dnech.

Podvodná stvrzenka láká z lidí peníze.
Podvodné e-maily mámí peníze jménem celníků