Doby, kdy stál metrák uhlí několik desítek korun, jsou nenávratně pryč. Tehdy si nikdo nelámal hlavu nad vytápěním obřích budov se spoustou netěsnících oken. Dnes je jejich zateplení a energetickou náročnost třeba řešit. To je příklad i základních a mateřských škol na Benešovsku. V posledních letech provozovatelé těchto školských zařízení investují nemalé prostředky do úprav objektů, které vyplynuly z energetických auditů a přistupují k rekonstrukcím obvodových plášťů budov, vytápění a k výměně oken, aby přestali topit takzvaně pánubohu do oken.
V plném proudu jsou stavební úpravy v MŠ Bystřice. kde po jejím nedávném rozšíření o dvě třídy, dochází ke II. etapě rekonstrukce. „Důvod je jasný, úspora energie. V současné době je zatepleno, vyměněna okna a opravena střecha, do které zatékalo. Chybí provést fasádu a drenáže, v celém městě je totiž problém se spodní vodou,“ říká bystřický starosta Daniel Štěpánek. Rekonstrukce školky si vyžádá 3 miliony 650 tisíc korun, dotace z ministerstva financí činí 2,5 milionu a zrealizována by měla být do 31. května. „Pokud bude příznivé počasí, mohla by se dokončit dřív,“ dodal starosta s tím, že v budoucnu chtějí energeticky upravit i základní školu.
Podobně zareagovali v Neveklově, kde ještě nedávno patřila mateřská školka k nejhorším na okrese. Nyní po její celkové rekonstrukci naopak vyhovuje všem normám. K výměně oken došlo například na základkách v Trhovém Štěpánově či Netvořicích, o zateplení tělocvičny uvažují v Jankově. V Dolních Kralovicích shánějí dotace na zateplení školy i školky. „Zatím jsme změnili způsob vytápění. Přešli jsme na úspornější kotle, u jednoho chceme zkusit směsný palivo,“ uvedl starosta Antonín Bašta.