Neutěšený stav budov, nevyhovující rozvody elektřiny, sociální zázemí, toalety, ale i špatné zateplení. To jsou některé z věcí, které už delší dobu trápí nejen zaměstnance a žáky mateřské a základní školy v Sázavě, ale i vedení radnice. Právě město totiž přichází o peníze, které při úniku tepla zbytečně protopí.
Před dvěma týdny proto podalo žádost o dotaci ministerstva životního prostředí na kompletní zateplení všech pavilonů. „Je to včetně mateřské školy, kde už jsme začaly výměnou oken, což bylo bohužel z rozpočtu města. Na školu se žádalo neúspěšně tolikrát, že by to snad nyní mohlo vyjít,“ řekl starosta Petr Šibrava. Podle jeho názoru by se měla investice Sázavě vrátit do dvaceti let po rekonstrukci.
„Jedná se o energetické zlepšení objektů mateřské školy a základní školy. Jsou tu obrovské tepelné ztráty. My jsme se rozhodli jít metodou zateplení a využití solárního tepla. Bude se tedy jednat o nízkoenergetický dům, kdy koeficienty prostupnosti tepla musí být v dané normě. Máme zpracovaný energetický audit a máme i základní projekt,“ vysvětlila Eva Králíčková, vedoucí odboru rozvoje města a správy majetku v Sázavě, která dostala projekt na starost. Během tří měsíců, jak dále uvedla, by měli mít radní reálnou informaci, zda dotaci obdrží. O její konkrétní výši však Králíčková mlčí. „Město tam bude mít i spoluúčast, ale celkovou částku zatím neřeknu, to až to bude konkrétní. Nechceme to zakřiknout,“ dodala vedoucí odboru.
Zateplováním už prošly i jiné školy na Benešovsku. Například divišovská základní škola. „Abychom ušetřili až 60 procent energií ročně, zateplili jsme střechy, fasády a byla vyměněna okna na prvních dvou ze šesti pavilonů. Střechu jsme zateplili i na tělocvičně. V celém areálu jsme navíc udělali regulaci topení a v kuchyni byla zrekonstuována vzduchotechnika,“ zrekapituloval akci starosta Divišova Zdeněk Eichler. První etapa za 15 milionů korun začala v červnu minulého roku a trvala šest měsíců. Celková rekonstrukce však potrvá až do roku 2009.
Značné změny, a to nejen ve formě zateplení, prodělala i budova základní školy v Chotýšanech. Při rekonstrukci tu změnili systém vytápění z elektrického na ekologické, teplo v budově udrží i nová okna.