Mateřská škola v Ratměřicích bude po roční odmlce od nového školního roku opět v provozu. Rozhodnutí obecního úřadu uvítali zejména rodiče, kteří nebudou muset své ratolesti vozit do školského zařízení v Jankově.
„Vzhledem k narůstajícímu počtu dětí jsme se rozhodli školku opět otevřít. Minulé zastupitelstvo totiž pro nedostatečný počet dětí provoz školky na tři roky přerušilo. Předškoláci odešli a ročník, který měl vloni nastoupit, byl hodně slabý a zdaleka by třídu nenaplnil,“ vysvětluje starosta obce Viktor Liška. Podle něho byl krok zastupitelů prozíravý, když školku definitivně nezrušili. „Pokud by k jejímu ukončení skutečně došlo, těžko bychom provoz obnovovali,“ říká starosta.
Obecní úřad ani nevyužil tříletou dobu. Situace se po uplynutí jednoho roku změnila. „Nyní máme třináct žáků, a to je počet, který stav jednotřídky akorát naplní. V ročníku 2004 vidím startovací čáru. Děti se rodí, budoucnost je příznivá, mírně stoupá počet obyvatel u nás i v blízkém okolí, odkud k nám děti dojíždějí. Chystáme se prodávat další čtyři parcely k výstavbě rodinných domků. Perspektiva tu je, nemělo by totiž cenu otevírat školku na rok,“ doplnil starosta.
Mateřská školka má v Ratměřicích letitou tradici. „Vždy byla strůjcem společenského života, ať už organizováním dětských karnevalů, diskoték či účastí při vítání občánků. To všechno má návaznost a důvod, proč by ve vesnici mateřinka být měla,“ říká starosta. „Jsme malá školka. Zaměřujeme se na individuální přístup k dětem, klid, přírodu. Tyto atributy hrají pro nás. Ten, kdo je hledá, určitě bude spokojen,“ věří starosta.
Mateřinka, která sídlí v budově společně s obecním úřadem, musela před znovuotevřením projít některými úpravami. „Všechny prostory jsou vymalovány, zakoupili jsme pákové baterie a bojler, nerez dřezy, koberec, podle hygienických norem jsme instalovali nové osvětlení. Hodně nám pomáhají rodiče, takže náklady obce přijdou zhruba na dvacet tisíc korun,“ dodal starosta Viktor Liška.