Aktuální problematika živočišné a zemědělské výroby, využití nejnovějších výsledků výzkumných pracovišť, ekonomické otázky, ale také pilování cizího jazyka nebo práce na počítači. Tím se zemědělci na Benešovsku a Příbramsku zabývali při bezplatném vzdělávacím projektu nazvaném Další profesní vzdělávání pracovníků v zemědělství.
„Cílem bylo vytvořit vzdělávací program a pilotně ho ověřit. Proto od konce října probíhá v Příbrami i v Benešově řada odborných seminářů. Témata byla přizpůsobena zájmu a potřebám zemědělců,“ uvedl Rudolf Kučera, ředitel Agrární komory Benešov, která se na přípravě spolupodílela s příbramskými kolegy a krajem.
Lektory byli zástupci výzkumných ústavů, jako například Výzkumného ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi, Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky, Zemědělské univerzity v Praze, ale i zástupci ze zemědělského provozu. „Některé semináře se konaly přímo na zemědělských farmách a jejich součástí byla prohlídka konkrétních provozů. Jeden ze seminářů se konal například na mléčné farmě v Petrovicích, další, zaměřený na chov ovcí, v Křepenicích na farmě Pavla Chudárka,“ vyjmenoval Kučera.
Zemědělci se mohli zúčastnit i doplňkových kurzů výpočetní techniky nebo angličtiny. Závěrečnou tečkou za projektem bude dvoudenní exkurze v polovině dubna.
„Čeká nás návštěva Výzkumného ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi nebo cesta do jedné z nymburských obcí, která využívá obnovitelných zdrojů na vytápění,“ dodal ředitel místní agrární komory s tím, že další pokračování bude záviset na vyhodnocení a odezvě zemědělské veřejnosti.