Důvody k takovému rozhodnutí radnice a školy ale nejsou spjaty ryze se stavbou kruhové křižovatky pod týneckým hotelem.

Tahle tolik probíraná stavba na silnici z Týnce do Benešova si už vysloužila hodně kritiky. Ze strany chodců a zejména motoristů. Dílo v režii Středočeského kraje nabralo zpoždění a to se svým způsobem promítne i do zahájení nového školního roku. Ve čtvrtek 6. a pátek 7. září bude totiž křižovatka znovu zcela neprůjezdná. A vzhledem k tomu, že jiná silnice z pravého na levý břeh Sázavy ve městě neexistuje, přinese toto opatření další komplikace pro řidiče aut i autobusů a s nimi i přespolní žáky. „Byl by tam chaos s dopravou,“ vysvětil Pešan posunutí začátku výuky.

Mnohem podstatnějším problémem, kvůli kterému město s novým vedením školy stanovily zahájení výuky na pozdější termín, je stavební akce ve škole. Tam vzniká takzvaný krček, tedy propojení mezi horním a dolním pavilonem. Škola se krčkem zvětší o další tři učebny. Školáci i učitelé nebudou muset při stěhování mezi pavilony chodit po venkovním chodníku. 

I tahle stavba měla řadu potíží. Město vypovědělo smlouvu zhotoviteli a našlo si jiného. Nakonec neplatil ani v lednu avizovaný termín dokončení, červen. S novým zhotovitelem město uzavřelo smlouvu, která stanovila ukončení prací a předání díla k užívání 30. října. „Samozřejmě jsme tlačili na to, aby byly třídy k dispozici co nejdříve, nejlépe už na zahájení nového školního roku,“ poznamenal místostarosta s tím, že třídy budou fyzicky hotové už 3. září, ale na oficiální užívání budou připravené o týden později.

A právě proto zřizovatel školy dal také nakonec školákům týden prázdnin. „Učitelky na nás tlačily, že by bylo lepší, aby se start školního roku odložil. Původně jsme nechtěli, ale nakonec, vzhledem k termínu dokončení učeben a také možným komplikacím s dopravou přes Týnec, jsme na to přistoupili,“ přiznal Pešan.

Ale ani posun startu školy by neměl podle vedení města rodičům žáků přinést komplikace. V provozu totiž už od 3. září bude jak školní družina, tak jídelna. „Přihlášky dětí do školní družiny a do školní jídelny zašlete na email školy, nebo odevzdejte osobně v její kanceláři v Komenského ulici do pondělí 27. srpna do 14 hodin,“ vyzvala už při rozhodnutí o posunu výuky nová ředitelka ZŠ Barbora Hanáková.

Podle Bedřicha Pešana tak nezůstanou bezprizorní ani ti žáci, kteří by se o posunu nedozvěděli a přišli do školy už o týden dříve, tedy v pondělí 3. září. „Postarají se o ně učitelky a dostanou i najíst,“ ujistil Bedřich Pešan s tím, že práce pro kantory i další zaměstnance školy začíná už v pondělí 27. srpna přípravným týdnem. „Když přijde hodně dětí, najdou si pro ně učitelé zábavu a připraví třeba turnaj v basketbalu nebo fotbalu,“ dodal komunální politik.

Odklad zahájení nového školního roku v Týnci nad Sázavou mohl některé rodiče zaskočit. Bezpochyby je ale uklidnilo ujištění zřizovatele, že se děti do školy budou moci vydat už 3. září. Tuhle možnost ale například rodina Jíšova z Pecerad nevyužije. Odklad startu školy vzali Václav a Lída Jíšovi, jejichž dcery Kateřina a Karolína nastupují do třetí a první třídy, klidně. „Kdyby hlídání dcer záviselo jen na manželovi, asi by to byl problém. V práci si volno narychlo zařídit nemůže. Já si vezmu dovolenou, takže nevyužijeme ani možnosti hlídání dětí v družině,“ prohlásila Lída Jíšová.