Benešov kvůli tomu zvýšil provozní výdaje o 1,7 milionu korun a to „v různých sekcích rozpočtu, například i v oblasti výdajů spojených s radarovým měřením rychlosti.“

Podle místostarosty Jakuba Hostka Benešov koupil další soupravu pro měření rychlosti průjezdu vozidel. „Uzavřeli jsme kvůli tomu veřejnoprávní smlouvu s Netvořicemi, kde se nově rychlost také měří,“ sdělil.

Radar v netvořické Hrubínově ulici, kudy se děti procházejí do základní školy, posiluje už dříve nařízenou třicetikilometrovou rychlost. Měřící zařízení tam neprovozuje městys, který nemá své strážníky, ale samo město Benešov.

„V Benešově rovněž spravujeme veškeré přestupky, které se v Netvořicích na měřeném úseku stanou,“ dodal Jakub Hostek s tím, že Netvořice od Benešova z vybraných pokut dostávají příspěvek na zlepšení dopravní bezpečnosti.

Netvořice jsou jen dalším místem v řadě, kde dodržování rychlostních limitů střeží chytré zařízení schopné identifikovat registrační značku vozidla a současně tento automobil pro případné důkazní řízení i vyfotografovat.

Řešení přestupků vzniklých při měření rychlosti v režii správního orgánu Městského úřadu Benešov začalo město Benešov uplatňovat poté, co instalovalo radary do dříve dopravně „nespoutané“ Čechovy ulice. Radar později hlídal i výjezd z města na západ v Máchově a také na východ ve Vlašimské ulici.

Kvůli tamní stavbě chodníku a ostrůvku a značkami či semafory vynucenému snížení rychlosti průjezdu aut, ale radar město odstranilo. Už několik měsíců je však zařízení ve Vlašimské ulici znovu aktivní. Řada řidičů se ale „nově“ vzniklé situaci zatím nedokázala přizpůsobit.

„Přišlo mi domů oznámení, že jsem tam jel rychleji třikrát za jediný den. Mám teď zaplatit pokuty za skoro tři tisíce korun,“ posteskl si benešovský řidič Jan, jehož pracovním nástrojem je i automobil.

Podle velitele Městské policie Benešov Radka Stulíka je situace ve Vlašimské ulici na pováženou. „Stalo se tam nově už více než dvanáct set přestupků,“ potvrdil.

Právě strážníci benešovští, nebo i ti, kde sídlo městskou polici zřídilo, přestupky vyhodnocují a postupují k vyřízení do Benešova. To se děje nejen v rámci samotného Benešova, ale také Chlístova, Kozmic, Jírovic, Křemení, Týnce nad Sázavou, Dojetřic, Poříčí nad Sázavou, Vranova, Soběhrd nebo tříkilometrového úseku silnice I/3 mezi Tužinkou a Poříčím nad Sázavou.

Jen na úsecích spravovaných benešovskými strážníky loni nedodrželo stanovené rychlostní limity přes 57 tisíc řidičů. Nad všechna místa i vzhledem k tomu, že tudy denně projede přes 20 tisíc vozů, vyčníval loni právě tříkilometrový úsek u Tužinky s téměř 39 tisíci přestupky.

„Úseková rychlost se tam měří od roku 2021 a počet přestupků pozvolna klesá. Stále je ale až příliš vysoký,“ upozornil na monitorování silnice I/3 Radek Stulík s tím, že v roce 2022 tam průměrnou průjezdní rychlost překročilo podle záznamů Městské policie Benešov 50 060 vozidel.