V rybnících nebo ve vodních nádržích není koupání zcela bez rizika. Ve vodě žije přirozeně celá řada živočichů, vodních rostlin, ale i drobných organismů. Některé jsou vidět pouhým okem, jiné pouze pod mikroskopem. Nebezpečí pro člověka znamenají řasy a sinice.
Náhodný a krátkodobý kontakt vyvolá spíše alergické reakce. V závislosti na délce kontaktu vyvolávají sinice alergické reakce očí, spojivek a zarudlé podráždění pokožky. Reakce se také liší dle způsobu požití, záleží také na množství. Mohou se dostavit různé projevy od střevních a žaludečních obtíží, malátnost, bolest hlavy. Riziko se zvyšuje u malých dětí, které jsou citlivější a mají nižší tělesnou hmotnost.
„Občas se s alergiemi způsobenými koupáním se v nevhodné vodě setkávám. Většinou jsou to však citlivější jedinci, kteří mají k onemocnění dispozici. Zrovna dneska jsem tu měl mladého člověka s drobnou vyrážkou. Sice to mohlo být i něco jiného, ale on tvrdil, že to má po koupání,“ uvedl kožní lékař, který má svoji ordinaci v Benešově a ve Vlašimi, David Šobíšek.
Při dlouhodobém vlivu toxinů sinic, jak uvádějí lékaři, se dostaví poruch funkce jater. „S takovým případem jsem se však ještě nesetkal,“ tvrdí Šobíšek.
Pokud sinice netvoří vodní květ, není podle odborníků pravděpodobné, že po jednom vykoupání vznikne vážné onemocnění. „U alergiků se však mohou vyskytnout přecitlivělé reakce, především různé kožní problémy, záněty a alergické reakce očí a spojivek,“ podotkl kožní lékař. Riziko se zvyšuje s délkou pobytu ve vodě, opakovaným koupáním po více dnů, popřípadě týdnů, a samozřejmě i množstvím sinic ve vodě.