Výstupy z radarů bude zpracovávat Městská policie Bystřice. Ta překročení povolené rychlosti protřídí a záležitosti, které spadnou do kolonky přestupků, odešle k vyřízení Obci s rozšířenou působností Benešov. A právě Benešov bude příjemcem částek vybraných za pokuty.

Zkrátka ale nepříjde ani Bystřice. Ta získá 120 tisíc korun měsíčně jako dar na zvýšení bezpečnosti silničního provozu. „Máme o tom už smlouvu s Benešovem,“ potvrdil bystřický starosta Michal Hodík.

Rozkopaný chodník v ulici Dr. E. Beneše v Bystřici u Benešova.
V bystřické Benešově ulici uloží kabely pod zem, pak opraví chodník a osvětlení

Radary po montáži pojedou ve zkušebním provozu a za nějaký čas v řádu dnů, po kalibraci, odzkoušení a schválení Českým metrologickým institutem, zahájí ostrý provoz. „Radary budou měřit okamžitou i úsekovou rychlost a dokáží změřit a zaznamenat i jednostopá vozidla,“ připomněl starosta města s tím, že dlouhodobě obyvatele obou bystřických částí trápí především počínání motorkářů.

„Jsou tam dlouhé rovinky, které svádějí k rychlé jízdě. Navíc motorkáře lákají zatáčky v lese před Tismí k tomu, aby jezdili tam a sem a proháněli se tu vysokou rychlostí. Ze zpomalovacích semaforů si totiž moc velkou hlavu nedělali,“ dodal Michal Hodík.

Starosta Chlístova Bohumil Rataj.
Chodník na Chlístově ještě prodlouží. Radar v obci pomohl zpomalit dopravu

Radary sice mají přinést větší bezpečnost místním obyvatelům, ale i samo technické zařízení potřebuje být v bezpečí. Například u radaru na Chlístově dosud neznámý pachatel přesekl přívodní kabely a měřič tak vyřadil na několik dnů.

Vandal ale útočil i na radar v Kozmicích a také na přípravu vztyčení měřiče v Tužince na silnici I/3. Tam útočník uřezal šrouby zabetonované pro instalaci portálu a montážní pěnou naplnil chráničky kabelů. Také proto jsou v Jarkovicích i Jírovicích na sloupu kromě měřících kamer také kamery, které hlídají jejich okolí.