Tentokrát v Bukovanech nedaleko Benešova.

Tradičního setkání, kterého se od roku 1994, kdy s tímto nápadem přišli právě obyvatelé Bukovan u Benešova, pravidelně účastní všech šest obcí s tímto jménem.

„Jsou to Bukovany u Sokolova, Bukovany u Nového Boru, Bukovany u Příbrami, Bukovany u Kyjova, Bukovany u Olomouce a my," uvedl starosta našich Bukovan Miroslav Šiška.

Pravda. Bukovany u Příbrami přijely napoprvé jen na jeden den, protože nevěřily v životaschopnost nápadu. Ale od té doby jezdí na celou dobu akce a podílí se na kolečku hostitelů.

„Zrovna v loňském roce se setkání obyvatel Bukovan konalo právě u nich," pokračoval Miroslav Šiška.

Program, který Bukováci od Benešova pro své kamarády připravili, byl vskutku pestrý a nabitý.

V pátek, kdy celá akce začínala, se kolem páté hodiny odpolední sjeli účastníci ze všech šesti obcí. Následovalo ubytování, večeře ve sportovním areálu U stodoly a nechyběla ani zahajovací diskotéka.

„Překvapivě se všichni dostavili téměř v půlhodinovém intervalu, takže okolo čtvrt na pět přijeli první a poslední dorazili kolem tři čtvrtě," pochvaloval si starosta pořádající obce.

Hlavní dnem celého setkání byla sobotu. Už v devět hodin ráno začalo všech osm sportovních kání. Obyvatelé spřátelených vsí se utkali například v malé kopané, nohejbalu, přehazované žen či skákání v pytli. Večer bylo vyhodnocení nejlepších sportovních družstev a sportovců, a taneční zábav, kde k poslechu a tanci hrála vlašimská kapela ProMěNY.

„Je to poměrně finančně náročná akce. A to jak pro pořadatele, tak pro samotné účastníky. Každý rok se snažíme získat peněžní podporu od sponzorů, ale tak z devadesáti procent se akce hradí z obecního rozpočtu," přiznal Miroslav Šiška.

Kromě sportovních utkání si účastníci sešlosti prohlédli závodní vůz Liaz, který se účastnil Rallye Paříž Dakar, tleskali benešovským mažoretkám a obdivovat mohli také nejnovější techniku benešovských profesionálních hasičů.