„Koněvova armáda šla od Struhařova a Malinovského od Postupic," připomněl starosta této obce Miroslav Půta, který se čtvrteční piety také zúčastnil. „Armády se potkaly v prostoru hlavní silnice u křižovatky na Bystřici a Divišov. Jenže tohle místo pro stavbu slavobrány nebylo příliš vhodné, proto ji postavili na nedalekém návrší u Dobříčkova," uvedl Půta s tím, že teprve po setkání armád vyrazila sovětská vojska do Benešova. Ten poté obsadila bez jediného výstřelu.

Tuhle událost připomínala ona slavobrána postavená sovětskými vojáky. Ale povětrnostní vlivy stavbu zanedlouho nahlodaly tak, že musela být kvůli bezpečnosti stržena. A místo ní pak v padesátých letech minulého století vznikl kamenný pomník s rudou pěticípou hvězdou na vrcholu a bronzovou plaketou. Později místo doplnil také vysloužilý válečný tank.

Původní plaketu z barevného kovu však po listopadu 1989 zpeněžili zloději. A z místa zmizela i pěticípá hvězda a tank. Plaketu nahradila žulová deska s nápisem: 9. 5. 1945 zde došlo při osvobozování Prahy k setkání armád 1. ukrajinského frontu sovětské armády I. S. Koněva s vojsky 2. Ukrajinského frontu maršála R. J. Malinovského.

A loni se na vrchol pomníku díky Viktoru Kornienkovi, obchodnímu zástupci české firmy v Rusku, vrátila i rudá hvězda.

Od čtvrtna 7. května u Dobříčkova nechybí ani tank, i když ten pouze jako součást plakety. Ale o tom, že by skutečný tank mohl znovu zdobit prostranství u pomníku, jehož území patří obci Postupice, Viktor Kornienko snít nepřestává.

„Sehnat opravdový tank T34 by nebyl problém. Stál by jen cenu železného šrotu," usmál se obdivovatel ruské historie, ale přiznal, že zatím s českými úřady o jeho umístění nehovořil.

„Chci, aby byl pomník zase kompletní a aby tu po mě něco zůstalo," přiznal Kornienko.

Právě proto ani zdaleka obnovování pomníku nedaleko Benešova nepovažuje za ukončené. Nadšenec pro historii hodlá ještě nechat vyspárovat pozvolna se drolící spáry mezi jednotlivými kameny, z nichž je pomník postavený.

„To se ale stane nejspíš až v příštím roce. Letošní úsilí i peníze jsem dal do plakety," dodal Viktor Kornienko s úsměvem na tváři.
Při čtvrteční vzpomínkové akci se u pomníku nedaleko Dobříčkova sešli představitelé obce Postupice, města Benešova a také zástupci ruského velvyslanectví v Praze a vzpomenuli na událost starou 70 let položením květin a věnce.