“Letos jsem na seniorských hrách poprvé, přišla jsem s kamarádkou. Přijde mi to jako bezvadný nápad, že si můžeme zkusit různá cvičení. Dříve jsem hodně chodila s turisty, moc ráda na to vzpomínám. Teď už ujdu jen pár kilometrů, víc mi věk nedovolí. I tak se ale snažím sportovat, abych měla posílené svaly,” řekla jedna z účastnic Benešovských seniorských her, seniorka Marie Vaníčková.

Ti, kteří se akce pro seniory účastnili, měli jedno společné. V jejich životě skutečně zaujímal sport významné místo. Proto s ním ani v důchodovém věku nepřestali. Moc dobře totiž vědí, že jim pohyb pomůže k delšímu a spokojenějšímu životu. Jak sami napsali organizátoři celorepublikových Sportovních her pro seniory: “Jedním z významných faktorů, které ovlivňují dobu prožitou ve zdraví, je přiměřená a pravidelná pohybová aktivita. Světové výzkumy doporučují pro aktivní seniory 150 až 300 minut pohybové aktivity a částečné omezení „sedavého chování“.”

Problémem ale je, že i přes nynější, narůstající zájem o sport, je stále významné procento populace bez pohybové aktivity. A léta bez sportu se následně zobrazí na zdravotním stavu ve stáří, jak potvrzuje i Petr Jež z Faktoru Plus, který se celý život věnuje zátežové fyziologii a poradenství ve výživě, a zároveň se Benešovských seniorských her účastnil. “Aktivní populace, tedy nemluvím o seniorech, si mnohdy neuvědomuje, o čem život je. Až když se jim poškodí zdraví, začnou s tím něco dělat. Stačí ale náznak zlepšení a znovu se vrací do zaběhnutých kolejí,” poznamenal s tím, že pohyb je, stejně jako strava, pro člověka velice důležitý.

O pohyb seniorů v Benešově se stará právě zdejší Kondiční klub, který také pořádal Benešovské seniorské hry. Jeho historie je dlouhá, fungoval v rámci jiných spolků ještě před revolucí. V devadesátých letech se následně právně osamostatnil. Ze začátku jeho služby využívaly především rodiny s dětmi, postupem času se však klub začal profilovat spíše na seniory. “Nemohli jsme konkurovat jiným, soukromým cvičitelům. My cvičíme v odpoledních hodinách a maminky s dětmi spíše chodí dopoledne. Nyní tak máme 160 členek primárně z řad seniorů,” uvedla Věra Benešová z Kondičního klubu Benešov. V rámci klubu mohou zájemci navštěvovat dvakrát týdně zdravotní cvičení a jednou týdně kondiční cvičení. Benešovský klub se ale stále věnuje také dětem, i pro ně má jeden pohybový kroužek.

Seniorka Marie Mandíková je jednou z těch, které docházejí do Kondičního klubu řadu let. V jejím případě asi třicet let. “Zdravotní cvičení mi dělá dobře, proto do klubu docházím. Sice mě bolí ramena, ale když cvičím, tak je rozhýbám,” doplnila.

Dvacet pět let je členkou Kondičního klubu také seniorka Jana Komendová, která stejně jako Marie Mandíková si přišla zacvičit na Benešovské seniorské hry. O pohybu mluví s láskou. “Při sportu se rozhodně rozhýbám, což je pro mě dobře. Bolí mě kyčle a kolena, ale když nechodím cvičit, bolí to mnohem víc. Snažím se proto co nejvíce na cvičení docházet, když už nestačím, zkrátka přestanu. Všem seniorům pohyb doporučuji,” dokončila Jana Komendová.

Benešovské seniorské hry nabídly zúčastněným několik stanovišť. Senioři si mohli vyzkoušet chůzi s Nordic walking holemi, opičí dráhu, cvičení s balančními pomůckami, házení frisbee, kroket nebo manipulační hry. Celou akci pořádalo jedenáct organizátorů, přičemž při události pomáhali i studenti. Kateřina Hásová přijela za kamarádkou do Benešova z Prahy. Ta ji následně poprosila o pomoc při seniorských hrách. “Taková akce se mi velice líbí, přijde mi hezké, že se mohou senioři takto scházet, zároveň hýbat. Sama bych byla ráda aktivní seniorka. Můj dědeček věčně sedí doma v křesle, to mi nepřijde dobré. Důchod bych chtěla využít jinak, být zkrátka více v pohybu,” svěřila se Kateřina Hásová.