A i když jsou tlačítka pro uživatele bezplatná a oblíbená, větší rozšiřování Městská police Benešov, spolupracující v této oblasti se sociální službou, nechystá. S přirozenou obměnou obyvatel DPS a poklesem jejich průměrného věku totiž klesá i zájem o nouzová tlačítka, jak potvrdil velitel strážníků Radek Stulík.

„Pět nouzových tlačítek nám už senioři, tedy ti noví, kteří je v bytech „zdědili“ po předešlých nájemnících, vrátili. Nejde přitom o to, že by je úplně nepotřebovali, ale vzhledem k jejich věku se cítí fyzicky natolik dobře, že zařízení vnímají jako zbytečné. Argumentují tím, že pro přivolání pomoci mají mobilní telefon. Jde o psychickou záležitost,“ řekl.

Obdobně situaci vnímá i Veronika Kondrátová, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví. „Tomu, že někteří tlačítko vrátili, rozumím. Je na každém, jak svou situaci a schopnosti vyhodnotí,“ dodala. Připomněla ale, že zcela zásadní je, že s přibývajícím věkem a úbytkem sil nebo zdraví si každý může o nouzové tlačítko požádat i přes to, že ho dříve vrátil nebo odmítl. „Pozitivní je, že o takové možnosti lidé vědí. Tímto způsobem si mohou prodloužit kvalitu života, aniž by stáří museli trávit v neznámém prostředí pobytového zařízení,“ dodala vedoucí odboru.

V současnosti pro potřeby obyvatel DPS slouží padesát pět nouzových tlačítek. Některá jsou napevno přimontována na stěnu bytu, další nosí uživatelé na klíčích jako přívěsek. Ale jen kousek od domova. Dosah signálu k vysílači, který zprávu předá na pult centralizované ochrany městské policie, není neomezený.

„Tato služba městskou policii vychází u všech tlačítek na zhruba osm set korun měsíčně,“ sdělil Radek Stulík. „Nouzová tlačítka ale také šetří peníze,“ připomněl Radek Stulík. „Díky nim nemuseli hasiči už několikrát vyjíždět,“ řekl s tím, že je do pohotovosti dostal kouř ze zapáleného vánočního Františka. „Vyřešila to rychle hlídka strážníků,“ dodal.

Město Benešov nabízí také takzvané nouzové hodinky. Ty uživatel nosí na zápěstí a jejich dosah je po celém Česku. Jedná se totiž o zařízení se SIM kartou a využívající spojení jako u mobilu. Tato služba je ale o poznání dražší.