„Služba totiž respektuje maximální soukromí uživatele a vše je nastaveno pouze tak, jak si uživatel sám přeje,“ připomněla Gabriela Škoulová, manažerka prevence kriminality.
V podstatě se jedná o nepřetržitou telefonickou službu, na jejímž dispečinku pracují zkušené zdravotní sestry. Seznamovací setkání se seniory e konalo v rámci Programu prevence kriminality města Benešova.

Tísňová péče funguje jednoduše. Zájemci získají do bytu soustavu prvků obsahujících malou ústřednu, telefon a čidlo. Pouhé stisknutí tlačítka pak pomůže k přivolání pomoci. Tlačítko může mít uživatel na ruce jako hodinky, nebo na krku.

Pro spojení není nutné zvedat sluchátko telefonu. Oboustranný hovor probíhá pomocí hlasitého odposlechu. Systém dokonce rozpozná, že se uživatel v určitém intervalu nepohnul a sám přivolá pomoc.

Služba, s níž se v klubu důchodců dříve narození seznámili, umožňuje i hlídání bytu v době nepřítomnosti klienta, pomoc v krizových situacích, zprostředkování návazných služeb, pomoc při jednání s úřady či zprostředkování kontaktu s okolním prostředím.

Cílem sociální služby tísňové péče je udržet seniory co nejdéle v domácím prostředí. Tato možnost si jistě příznivce najde. Je ale také dost těch, kteří se více než na podobné služby dokáží zařídit sami. Patří k nim stále vitální obyvatel Benešova Jiří Hřebíček. „O takové službě vůbec neuvažuji. Mám na svém mobilu tlačítko, přes které si pomoc, pokud by to bylo potřeba, přivolám,“ uvedl někdejší benešovský zastupitel.