Chcete se stát společníkem pro obyvatele domovů seniorů a napomáhat v programech, které jsou jim organizovány? Ta možnost je. Domov seniorů Benešov v současné době na rozvoji spolupráce s dobrovolníky pracuje.
„Lidé, kteří tuto práci chtějí vykonávat, to musí myslet opravdu vážně a upřímně. Nejen, že věnují svůj čas a úsilí našim klientům, ale vše je bez nároku na finanční odměnu, tou jim bývá uznání a vděk obyvatel a jejich vlastní uspokojení,“ říká Alois Kubíček, ředitel benešovského domova.
Domov seniorů od začátku února letošního roku spolupracuje s občanským sdružením HESTIA, které projekt zastřešuje. „Zatím jsme na počátku. Nechali jsme dvě naše sociální pracovnice vyškolit na koordinátorky. Ty dohlížejí na chod celého projektu,“ dodal ředitel.
„Dobrovolníky získáváme z řad studentů benešovských škol, ale i z řad široké veřejnosti, kteří projdou odborným výběrem. Mohou se jimi stát lidé starší patnácti let,“ říká jedna z koordinátorek Marie Kulhánková s tím, že s několika lidmi již mají uzavřenou smlouvu a s dalšími smlouvu uzavřou po prázdninách. „Ne každý se na tuto práci hodí. Musí být spolehlivý a také zvládat některé situace po psychické stránce. Průměrný věk našich klientů je třiaosmdesát let a ke každému je přístup individuální,“ upozorňuje koordinátorka a dodává, že by uvítali například někoho, kdo by se věnoval vozíčkářům na vyjížďkách.
Podle ředitele jsou dosavadní výsledky nad očekávání dobré. „Obyvatelé se na dobrovolníky těší, že si popovídají, něčemu novému se naučí, a tak se zaintegrují do společnosti. Jeden dobrovolník a jeden spokojený klient je úspěch,“ dodal Alois Kubíček.