Neodborně postavený komín, jeho mechanické poškození nebo uvnitř třeba zazděný trám. To všechno může být příčinou vznícení sazí a následného požáru celého domu.
Své o tom ví například majitel rodinného domu v osadě Královna nedaleko Neustupova. Ten musel 17. listopadu přivolat hasiče po té, co mu z komína začaly vylétávat jiskry a šlehat plameny.
„O začátku topné sezony jsme museli u podobných požárů zasahovat zhruba pětkrát,” uvedl Josef Setnička, ředitel HZS Benešov a připomněl, že oproti loňskému roku je to méně.
Podle Setničky je jedním z důvodů to, že lidé už tolik nepoužívají k vytápění svých domů tuhá paliva, ale plyn či elektřinu.
„Ale určitě je to také tím, že se lidé o svůj majetek bojí. Proto nepodceňují prevenci a nechávají si komíny pravidelně kontrolovat,” míní ředitel hasičského záchranného sboru Benešov a dodal. „Našim cílem není rozdávat pokuty, jak nám to umožňuje zákon. Dát chudákovi, kterému všechno shořelo ještě pokutu, to mi přijde docela kruté. Ale jestliže se neprokáže řádným dokladem o aktuální revizi komínu, pojišťovna mu nemusí proplatit škodnou událost, nebo, v lepším případě ne celou,” vysvětlil Josef Setnička.
Vždy nemusí hořet pouze v komíně, ale oheň může vzplát už přímo v kotelně. Jako tomu bylo před několika dny v Čakovicích. Tam museli benešovští hasiči zasahovat při požáru kotle na tuhá paliva, který měl majitel ve sklepě rodinného domu.
„Jednou jsem byl svědkem, kdy majitel domu požádal svého kamaráda, aby mu vystavil doklad o revizi komínu, aniž by ho fakticky viděl. Kamarád mu vyšel vstříc, ale dům naneštěstí potom kvůli špatnému komínu vyhořel. A majitel domu poté po kominíkovi chtěl, aby mu zaplatil celou škodu,” podělil se se svými zkušenostmi Setnička.
Důvodem proč se komín rychle zanese sazemi, může být spalování plastů, ale i nekvalitního nebo nedostatečně vysušeného dříví.