Nedaleké Olbramovice trápí silnice I/3 stejně jako Miličín, tam se ale na jaře roku 2023 po téměř třiceti letech dočkají obchvatu.

„Naší obcí projíždí denně sedmnáct tisíc vozidel,“ připomíná miličínský starosta Václav Karda, který tuší, že definitivní řešení je v nedohlednu, a tak hodlá pro svou obec dosáhnout alespoň zklidnění provozu. Aby místní lidé mohli Miličínem bezpečně procházet.

Deník na návštěvě.Deník na návštěvě.Zdroj: DENÍK

Podchod nebo nadchod obci nepomohou, protože tamní rozložení ulic tomuto řešení nepřeje.

Z dopravně bezpečnostní analýzy, kterou Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zadalo Českému vysokému učení technickému, podle starosty vyplynuly jako vhodné řešení dvě okružní křižovatky.

Mosty na silnici I/3 projdou do opravou která má skončit na začátku září. Poškozuje je těžká doprava na nich i pod nimi.
Oprava mostů v Benešově zbrzdí provoz na Týnec nad Sázavou a Konopiště

Záměry na zklidnění dopravy v obci jsou rozděleny do dvou etap. Pro směr od kostela k jihu už existuje projekt. Rozpracovaná je i druhá etapa pro směr od kostela k severu, při které se mají stávající křižovatky změnit v kruhové.

V rámci stavby počítá Miličín rovněž s rekonstrukcí parkoviště, kde má vzniknout i místo pro stání autobusů.

Václav Karda optimisticky odhaduje, že by se mohlo začít stavět už na konci letošního, případně na začátku příštího roku. Hlavní investor, kterým je ŘSD, to ale vidí jinak.

Starosta obce Zvěstov Karel Babický.
Stop neukázněným řidičům! Zvěstov postaví pirátům silnic do cesty vjezdové brány

„Stavbu okružních křižovatek na průtahu Miličína zatím odhadujeme na 54,6 milionu korun bez daně. Pokud budeme postupovat v přípravách bez zásadních průtahů, tak aktuálně předpokládáme, že bychom stavbu mohli zahájit nejdříve na podzim roku 2022,“ řekl Martin Buček z týmu komunikace ŘSD.