„Je to smutné, když pošta bere od státu peníze na poskytování služeb na venkově a přitom se v Kácově Lhotě schránka válí už řadu měsíců na zemi,“ posteskl si před několika dny František Nepraš, bývalý kozmický zastupitel.

Poštovní schránka byla původně umístěná na návsi na zdi domu, v níž ji držely šrouby upevněné v hmoždinkách. Jenže majitel objektu dům rekonstruuje a schránku musela být při zednických pracích sejmouta. „V začátku se schránka ocitla ve výklenku zdi a později už jen na zemi,“ dodal František Nepraš.

Začne jednání o opětovném umístění

Benešovský deník se na situaci zeptal přímo České pošty. Ivo Vysoudil, její specialista pro komunikaci a tiskový mluvčí, odpověděl, že podnět prověřil. „Poštovní schránka je spravována Depem Benešov a byla opravdu původně umístěna na budově, jejíž majitel ji kvůli opravě fasády odstranil a dočasně umístil do výklenku. Od té doby byla poštovní schránka nevyužívaná. Na základě vašeho upozornění bude ještě dnes schránka odebrána a zahájeno jednání o jejím opětovném umístění na budovu,“ napsal v pondělí 6. únor.

Dům na nároží ulice Na Karlově čp 77 čeká na svou další šanci.
Podívejte se: Takhle uvnitř vypadá „dům duchů" v Benešově. Brzy by mohl ožít

Schránka se ale ten den chvíli před polednem stále nacházela na stejném místě. Nakonec však podle slibu mluvčího nakonec přece jen zmizela.

Místa je dost, říká místní občan

Že je schránka odvezená, potvrdil 8. února František Nepraš. „Na návsi je místa pro umístění schránky dost. Může se dát na samostatný sloupek nebo třeba na obecní objekt vedle rekonstruovaného rybníka,“ uvedl příklad a doplnil, že bude rád, když se situace povede České poště vyřešit co nejdříve. „Nejen já, ale i další lidé posílají psaní svým blízkým - a to nejméně na Velikonoce a Vánoce. Pro starší obyvatele je posílání dopisů pořád jednou z nejdůležitějších možností komunikace,“ doplnil.