Vozíčkáři, do městského úřadu vstup zakázán! Takovou cedulku u týnecké radnice nenajdete. Přesto by právě tak invalidé postoj města vnímat mohli. Jen do přízemí k podatelně vede osm schodů, se kterými má problém i starší člověk o holi. Město v současnosti problém vůbec neřeší. Nemusí. Nikdo a nic mu to nenařizuje.
„Obecně platí vyhláška, podle které musí mít úřední budovy bezbariérový přístup pouze, pokud jsou nové nebo procházejí rekonstrukcí,“ vysvětluje Václav Krása, předseda Národní ligy zdravotně postižených.
V již fungujících stavbách se žádné takové úpravy ze zákona provádět nemusejí. Ani Evropská unie zatím žádné podobné nařízení nevydala, i když už připravuje směrnici, kterou to napraví. Ale například ve Švédsku mají povinnost v úředních budovách do roku 2010 zařídit bezbariérové přístupy. U nás zatím ne.
Ani obecný trend, kdy se úřady snaží vybudovat minimálně jednu bezbariérovou místnost s toaletou, kde by si mohl vozíčkář vyřídit své záležitosti, se v Týnci neuchytil.
„Při vší úctě k handicapovaným lidem, se tohle nevyplatí. Takovou návštěvu máme maximálně několikrát do roka,“ obhajuje nedostatek i přístup města k postiženým starosta Zdeněk Březina.
Vozíčkář nebo jinak handicapovaný člověk, který by v současnosti na úřad přišel, se bude do budovy nejen těžko dostávat. Bude pro něj ale nanejvýš složité na sebe vůbec upozornit. Zvonek, který by v tuto chvíli mohl pomoci, je umístěn až nad venkovním schodištěm. Invalida proto bude muset čekat, až půjde někdo kolem a pomůže.
Pro všechny handicapované se snad začíná blýskat na lepší časy. Město totiž začíná připravovat projekt, jehož záměrem je vybudování výtahu, který by začínal přímo z úrovně chodníku a měl zastávky v přízemí a prvním patře.
Všichni, kteří se do schodů hůře pohybují nebo je nedokážou zdolat vůbec si na tento výtah budou muset počkat. Minimálně do příštího roku.