Dobročinná sbírka s názvem Pomáhat může každý, která se minulý měsíc uskutečnila pod patronátem organizace ADRA na Masarykově náměstí, už má své výsledky. Výtěžek přesáhl třicet tisíc korun. Třetina peněz přitom pomůže přímo na Benešovsku.
„V regionu zůstane přesně 10 265 korun. Bude to na podporu Dětského domova v Sázavě. Minulý rok jsme jim přispívali na nákup mikrobusu pro děti, ale letos není účel ujasněný,“ uvedl koordinátor sbírky Matěj Louda.
Velikonoční sbírka se uskutečnila i přes to, že se z nebe sypal sníh. U kašny vyrostl už ráno infostan, který se proměnil v malířský ateliér. Ve snaze zapojit se do konkrétní pomoci lidem v nouzi se zde vystřídalo v malování okolo sta dětí ze všech benešovských základních škol. A aby jim to šlo lépe od ruky, u stanu jim zazpívali žáci z pěveckého souboru ze Základní školy Dukelská pod vedením sbormistryně Lady Bambasové.
„Celý den pak po městě s kasičkami obcházeli pro věc nadšení studenti Teologického semináře ze Sázavy, kteří se rozhodli již tradičně sbírku ADRY podpořit vlastními silami,“ poznamenal Louda.
V podvečer se „adrácký“ stan proměnil již podruhé. Tentokrát v pestrobarevnou obrazárnu, kde bylo možné zakoupit si za minimální částku třicet korun vybraný obrázek, a přispět tak do pokladničky.
„Zbylé dvě třetiny výtěžku letošní sbírky v Benešově budou použity na dobročinné účely v různých postižených oblastech v České republice i v zahraničí,“ dodal koordinátor sbírky.
ADRA, jež u nás působí už od roku 1992, touto celorepublikovou sbírkou navázala na tradici pravidelných sbírek v období Velikonoc, z jejichž výtěžku byly v minulých letech financovány zahraniční i domácí projekty v celkové hodnotě téměř šestnácti milionů korun. Tedy například povodně v ČR, zemětřesení v Pákistánu a Iránu, rozvojové projekty na Balkáně aj. Na stanovištích ADRA byly v průběhu sbírky k dispozici informace o těchto aktivitách.