Historicky nejvyšší výkupní cena padaných jablek dělá radost sběračům ovoce, kteří za každý kilogram padančat utrží ve výkupnách až tři koruny.
Tuto skutečnost na tuzemském trhu ovlivnila zejména neúroda v Polsku. „Ve velké agrární zemi jablka nejsou, pro〜tože je na jaře sežehl mráz. Podobně tomu bylo i téměř po celé České republice. Naše zahraniční odběratele z Německa, Rakouska nebo Španělska to však moc nezajímá, a tak registrujeme po padaném ovoci zmíněného druhu obrovskou poptávku. Mám dojem, že kdo zaváhá, nenajde jablka už ani v silničních příkopech a možná se potom začne krást po zahradách. Zřejmě dojde i na hrušky,“ sdělil podnikatel Milan Jambor.
Ten předpokládá, že se současná velmi příznivá cena nějakou dobu udrží, ale po dozrání jablek v sadech se o něco sníží. „Z námi vykoupeného ovo〜ce se v cizině dělají hlavně nezahušťované šťávy na přírodní bázi. Nejžádanější překvapivě ne〜jsou zralá jablka, nýbrž ještě kyselé plody, které obsahují hodně vitamínů a aromatických látek,“ dodal Milan Jambor.
Výkupny přijímají čisté plody bez hniloby a plísně, naopak nevadí jejich případná strupovitost a červivost.
Více si letos připlatí vyznavači moštování jablek. Cena za litr tohoto nápoje má podle předběžných odhadů vzrůst přibližně o korunu. „Loni byl surový mošt za pět korun litr, letos bude pravděpodobně stát korun šest. Tedy ty zákazníky, kteří si přivezou svá vlastní jablka,“ uvedl Jaroslav Marvan, vedoucí čerčanské moštárny, která zahájí letošní sezonu až v polovině září.
Hlouběji do kapsy sáhnout i ti, kteří si sem přijedou pro mošt, aniž by přivezli vlastní ovoce. „Pro ty bude mošt dražší asi o dvě koruny, protože jsou bez práce. Stalo se nám tu totiž, že se těmto lidem posmívali, že se s jablky musí trhat, kdežto oni to mají bez práce a jen o korunu dražší,“ vysvětlil Marvan.
V Čerčanech jablka od sběračů, kteří po moštu netouží, také vykupují. V jaké výši se ale bude pohybovat jejich cena, zatím nevědí. „Nechceme na tom vydělávat. Cena bude stejná, jako v běžných sběrnách. Ale jablek bude podstatně méně než loni. Hodně totiž padají. Kdo ví, jak to u nás bude nakonec vypadat,“ krčil rameny Jaroslav Marvan.

Není od věci obléknout si reflexní vestu

Podél mnoha silnic v regionu se nyní pohybuje spousta ziskuchtivých lidí, a tak policisté varují před možným nebezpečím, které jim tu hrozí.
„Na místě je rozhodně vždy zvýšená opatrnost v blízkosti vozovky a lze jenom doporučit obléci si výstražnou reflexní vestu. Rovněž vozidla česáčů a sběračů ovoce by se neměla stát překážkou silničního provozu. A pokaždé je potřeba mít na mysli, že ovocné stromy mohou někomu patřit,“ upozorňují policisté .