Ještě nedávno sbírala starý papír spousta lidí, kteří za to, když ho donesli do výkupu, dostali nějakou tu korunu. Dnes je dost možné, že za odevzdaný papír ještě zaplatíte.
„Sbírám papír už spoustu let. Nosí mi ho sousedé a kamarádi. Vždycky, když ho máme dost, odneseme papír do výkupny surovin. Sice za to moc peněz není, ale každá koruna se hodí,“ míní padesátiletý muž se Sázavy.
Finanční krize totiž zasáhla i do třídění odpadu. „Cena separovaných surovin opravdu dost klesla. Nikdo se tedy nemůže divit, že výkupny surovin snížily výkupní ceny nebo že nedávají vůbec nic,“ uvedl jeden z pracovníků technických služeb.
Jsou ale místa, odkud si za starý papír něco odnesete. Například ve firmě Jirků v Benešově, která se zabývá recyklací kovového odpadu a šrotu a také vykupují starý papír. „Noviny, časopisy a letáky vykupujeme za padesát haléřů za kilogram,“ uvedl majitel Martin Jirků.
„Po městě jsou rozmístěné kontejnery na papír, takže mi přijde zbytečné ho ještě někde doma skladovat a pak ho někam nosit, když za něj stejně nic nedostanu,“ řekl ale jeden z obyvatel Benešova.
Nejspíš je jen otázkou času, kdy základní školy zruší svůj tradiční školní sběr, protože se jim to nevyplatí.