Může se dům ze starých pneumatik, plastových lahví či plechovek zvaný Zeměnka, vyrůstající nedaleko Sázavy, časem změnit v trvalé obydlí? Pravděpodobně ano. Nevylučuje to zákon a potvrzuje i osoba nejpovolanější, vedoucí odboru výstavby a životního prostředí Městského úřadu Sázava Pavlína Drahotová.

„Zastupitelstvo města sice loni v červnu odsouhlasilo stavbu jako mezinárodní stavitelskou dílnu ekologického stavění, tedy budovu krátkodobého charakteru, ale z této ukázkové dílny se rodí životaschopný projekt. Ten by mohl sloužit v budoucnu jako základ zemědělské usedlosti," připustila Pavlína Drahotová s tím, že se vlastník Zeměnky po vyhodnocení všech hledisek pokusí o její uvedení do statutu trvalé stavby.

Pokud se občanské sdružení Zeměloď, které je zhotovitelem díla, rozhodne změnit stavbu z takzvaného workshopu na budovu trvalého charakteru, musí tak učinit zhruba do letošního podzimu. V opačném případě musí dát pozemek do původního stavu. Jinými slovy srovnat stavbu se zemí.

„Zástupci občanského sdružení Zeměloď chtějí, aby měla stavba vyhodnocení podle evropských norem," poznamenala po vzájemném jednání vedoucí stavebního odboru Pavlína Drahotová.

Z ukázkové dílny se rodí životaschopný projekt, který by se mohl stát zemědělskou usedlostí.