V rámci akce čeká rekonstrukce kostel sv. Prokopa, gotického torza trojlodního kostela z červeného pískovce a také k němu přilepené dominanty Sázavy, kostelní věže se zvony. Obnovena bude i fara a prostor kolem ní a pak také varhany stojící na kúru kostela sv. Prokopa.

První prací, která je v areálu kláštera vidět, je rekonstrukce varhan. Ta potrvá až do konce roku 2020, kdy by se vzácný hudební nástroj měl zase představit veřejnosti.

Varhany vzniklé v baroku, tedy období 17. a 18. století, jsou vlastně pouze zčásti původní. Originální je jen jejich skříň. Samotné původní píšťaly, které vydávají typický zvuk pomocí vzduchu vháněného z měchů, se do dneška nedochovaly. Nahradily je píšťaly o mnoho let novější.

„Tento sázavský nástroj sloužil až do roku 1940, kdy byl radikálně přestavěný v takzvaném romantickém duchu. V poslední době s ním ale byly velké potíže. Rozhodli jsme se proto v rámci obnovy celého areálu, že mu vrátíme jeho původní barokní podobu a původní zvukový lesk a krásu,“ uvedl v ČRo organolog pražského arcibiskupství Štěpán Svoboda.

Rekonstrukci nástroje vzniklého v 18. století, odstartovali v kostele sv. Prokopa restaurátoři, kteří k nástroji přistavěli lešení. Jejich úkolem je varhany nejprve rozebrat a odvézt do restaurátorské dílny, kde se podrobné prohlídce podrobí právě neobvykle zdobená dřevěná skříň.

„Neznáme zatím stavitele těchto varhan, ale víme, že skříň pochází z roku 1756,“ řekl Štěpán Svoboda s tím, že by se mohlo jednat o jedno z mála dochovaných děl varhanáře Martina Antona Kepfela. Současně odborník také připomněl, že ve stejném sázavském kostele sloužily už dříve jiné varhany. I ty se dochovaly. „Jsou v kostele ve Štolmíři u Českého Brodu,“ upřesnil.

Varhany v sázavském kostele sv. Prokopa měří na výšku šest metrů. Nástroj čeká nejen oprava skříně, ale zejména „duše“, tedy samotného vnitřku varhan. Píšťaly, které jsou nyní uvnitř, poslouží při opravě nějakého jiného nástroje. Ty, které dostane sázavský nástroj při rekonstrukci, budou kompletně nové. Potvrdil to varhanář Rudolf Valenta. „Vyrobíme komplet píšťaly v barokním duchu, vzdušnice a všechny věci, které jsou potřeba udělat. Je to zajímavá práce a hezký úkol,“ hodnotí varhanář.

„Oprava varhan bude stát přibližně sedm milionů korun,“ dodal Radim Cigánek, farář Římskokatolické farnosti sv. Prokopa Sázava – Černé Budy s tím, že po opravě bude nástroj sloužit nejen při bohoslužbách, ale také se v kostele bude koncertovat.

Podle Radima Cigánka by měly být všechny naplánované práce, tedy nejen rekonstrukce varhan, ukončeny do závěru roku 2020. Dřívější opravu varhan i obnovu majetku komplikovala vlastnická práva uplatňovaná v rámci restitučních zákonů. V současnosti v sázavském areálu kláštera jsou Římskokatolická farnost sv. Prokopa Sázava – Černé Budy a Národní památkový ústav.