„My jsme sezónní město," říká dlouholetý starosta Sázavy Petr Šibrava. Proto není divu, že většina kulturních akcí v Sázavě se odehrává zejména v letních měsících.

„StodolaFest je festival rockových kapel, který měl v letošním roce už šesté úspěšné pokračování. Sázavský koncert, jenž už řadu let pořádá v Sázavském klášteře Vít Sázavský, se konal letos už poosmé a tentokrát na něm vystupoval Karel Plíhal, skupina Neřeš a Dan Bárta," popsal dvě velké tradiční akce starosta Sázavy.

V průběhu léta se pak ve městě nebo v zahradě kláštera konají pravidelně další tři, čtyři koncerty, a vrcholem sezóny je Voskovcova Sázava, neboli divadelní festival amatérských hudebních divadel. Tento rok se neprofesionální herci sejdou v Sázavě již podeváté.

„Příští týden začíná velká výstava ke 110. výročí narození Jiřího Voskovce, který je takovým kulturním patronem města Sázavy. Expozice bude v odsvěceném kostele sv. Martina, kde se konají například i vánoční koncerty a v opravené márnici přilehlého hřbitova dokonce svatby," prozradil Petr Šibrava.

Milovníci houpaček, střelnic, létajících labutí, ale i cukrové vaty, tureckého medu či bonbonů žu-žu si v žádném případě nemohou nechat ujít v termínu 4. až 6. července tradiční Svatoprokopskou pouť. Souběžně s ní se v Huti František bude konat Skleněný jarmark.

„Mimochodem ta je v chodu už druhým rokem. Jedná se o interaktivní sklářské muzeum, kde nyní probíhají dvě výstavy obrazů," pochlubil se zařízením, které si sice žije svým vlastním životem, přesto je koordinováno v rámci všech kulturních akcí, které město pořádá.

Celé prázdniny pak funguje ve městě šest dní v týdnu infocentrum.

Své místo měl v Sázavě až do roku 2006 i multikulturní, převážně hudební festival Sázavafest. Ten se ale v roce 2007 odstěhoval do Kácova a o čtyři roky později se přesunul do Benešova. V roce 2013 opět změnil místo pořádání a konal se ve Světlé nad Sázavou. Jediné, co stále zachovává, že se každý rok koná v okolí řeky Sázavy.

„Co se týká volnočasových aktivit, tak máme za sebou dva úspěšné projekty, které jsme realizovali. Prvním z nich je umělý povrch na atletickém stadionu, takže jsme v okrese po Vlašimi druzí, nemá ho ani Benešov, a druhým projektem je multifunkční dětské hřiště. To jsme minulý týden slavnostně otevřeli. Má také umělý povrch a bylo financováno z regionálního operačního programu," dodal jedním dechem starosta Sázavy s tím, že další dětské hřiště vzniklo u nově zřízené mateřské školy v bývalé budově městského úřadu.

„Takže, co se týká pohybových aktivit, je Sázava na léto dostatečně vybavená," míní Petr Šibrava.